• Zmiana wielkości czcionki
  • Zmiana kontrastu

Formularz wyszukiwania

Obiekty historyczne

Kościół św. Klemensa

 

Lędziny są miastem o bogatej historii, stąd też znajduje się tutaj wiele zabytków. Najbardziej znanym, traktowanym przez ogół mieszkańców jako symbol miejscowości, jest barokowy kościół św. Klemensa, położony na górze Klimont. Zbudowano go w II połowie XVIII wieku, w latach 1769-1772. Fundatorem kościoła był długoletni zarządca folwarku lędzińskiego, protestant Piotr Wehowski razem z miejscowym proboszczem ks. Piotrem Bierońskim. W podziemiach  pochowane są szczątki budowniczego kościoła - Piotra Wehowskiego i jego rodziny.

Wnętrze kościoła św. Klemensa

 

Na uwagę zasługuje ołtarz główny, pochodzący z około 1803 roku, autorstwa mistrza Schefflera z Krakowa.  Nad ołtarzem znajduje się obraz św. Klemensa - papieża, zawieszony w tym miejscu w1806 roku. Do najstarszych elementów wyposażenia kościoła należą: chrzcielnica z 1657 roku, relikwiarz w kształcie drewnianej ręki, dziesięciogłosowe organy z 1773 roku oraz żyrandol z 1792 roku, wykonany w hucie szkła w Wesołej.

kapliczka pod lipami

 

Pod Klimontem, przy starej drodze do Bierunia stoi, zbudowana prawdopodobnie pod koniec XVIII wieku, murowana kapliczka „pod lipami". Według legendy, dawniej straszyły tam duchy żołnierzy szwedzkich, pomordowanych podczas wojny trzydziestoletniej. Inna kapliczka, pochodząca także z końca XVIII wieku, znajduje się przy ulicy Sobieskiego w Lędzinach

Dom parafialny koscioła św. Anny z 1778r.

 

Najstarszymi zabytkami, pochodzącymi z I połowy XVII wieku są: budynek „starej owczarni" datowany na 1629 rok i zameczek wybudowany dla kapitanów lędzińskiego klucza folwarków pszczyńskich około 1600 roku.

Z roku 1788 pochodzi plebania kościoła św. Anny. Inną zabytkową budowlą jest pochodzący z 1778 roku dawny dom parafialny kościoła św. Anny, w którym obecnie mieści się Miejska Biblioteka Publiczna, Towarzystwo Kulturalne im. Anielina Fabery oraz Klub Plastyka Kontrast.

 

Cmentarz ewangielicki przy ul.Kaktusowej

 

Pozostałe osiemnastowieczne zabytki zlokalizowane są w większości w Hołdunowie. Najstarsze budynki i zabudowania pochodzą z 1778 roku i są pozostałościami po dawnej gminie ewangelickiej. Można do nich zaliczyć m.in. cmentarz ewangelicki przy ul. Kaktusowej, ze znajdującą się na nim kaplicą cmentarną (kostnicą), pochodzącą z 1797 roku.

Zbiorowy grób wojenny żołnierzy poległych w czasie I wojny światowej na cmentarzu parafialnym przy ul. Zabykowej
  • zbiorowy grób wojenny żołnierzy poległych w czasie I wojny światowej wraz z pomnikiem nagrobnym, znajdujący się na cmentarzu parafialnym przy ul. Zabytkowej;
Tablica pamiątkowa poświęcona Janowi Christianowi Rubergowi

 

Najbardziej znaną osobą pochowaną na tym cmentarzu jest Johan Christian Ruberg, żyjący w latach 1751-1807 wynalazca nowej metody wytopu cynku, zwanej powszechnie „śląską". Nie wiadomo niestety dokładnie, gdzie jest zlokalizowany jego grób, ale na cmentarzu znajduje się tablica pamiątkowa, poświęcona wynalazcy, upamiętniająca również 200 rocznicę hutnictwa cynku w Polsce.

Ewangielicki dom modlitewny z 1778r.

 

W Hołdunowie zachował się także ewangelicki dom modlitewny z 1778 roku, zbudowany przez kolonistów niemieckich, przybyłych do Hołdunowa z Kóz koło Bielska w 1770 roku.

Klasztor sióstr Boromeuszek

 

Jednym  z cenniejszych historycznie zabytków jest całość posesji i budynek klasztoru sióstr boromeuszek przy ul. Lędzińskiej, wybudowany w 1905r.

 

Są też miejsca pamięci związane z najnowszą historią gminy. Zaliczyć do nich można:

 

Pomnik Weteranów Powstań Śląskich
  • pomnik Weteranów Powstań Śląskich, przy ul. Lędzińskiej;
obelisk ufundowany ku czci pomordowanych więźniów obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu, przy ul. Paderewskiego
  • obelisk ufundowany ku czci pomordowanych więźniów obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu, przy ul. Paderewskiego
Współpraca
Powiat Bieruńsko-LędzińskiBieruńBojszowyChełm ŚląskiImielinTychyWojewództwo ŚląskieUrząd Marszałkowski Województwa ŚląskiegoŚląski Urząd Wojewódzki w KatowicachPowiatowy Urząd Pracy w TychachRevucaRoccagorgaUnicov