• Zmiana wielkości czcionki
  • Zmiana kontrastu

Formularz wyszukiwania

żywa lekcja historii w lędzińskiej "jedynce"

17 grudnia 2021

Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 1 im. Karola Miarki w Lędzinach bierze udział w projekcie „Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie – 13 grudnia 1981 – Pamiętamy!”, którego organizatorem jest Urszula Bauer, Śląski Kurator Oświaty. Głównym celem projektu jest przygotowanie dzieci i młodzieży do świadomego przeżywania 40. rocznicy wprowadzenia w Polsce stanu wojennego.

Ze stanem wojennym w Polsce łączy się bezpośrednio strajk w Kopalni „Ziemowit”, z którą wiele rodzin uczniów szkoły jest bezpośrednio związanych.

Jednym z punktów projektu było zgłoszenie świadka historii do Instytutu Pamięci Narodowej. Po uzyskaniu zgodny szkoła zgłosiła księdza kanonika dr Józefa Przybyłę. Wydarzenia opisywane przez ks. Józefa Przybyłę zostały pozytywnie zweryfikowane przez Instytut, a wywiad z nim przeprowadzony został wyemitowany w TVP 3 dnia 12 grudnia 2021r.

Podczas zorganizowanego 19 listopada br. spotkania uczniów z księdzem kanonikiem Józefem Przybyłą, usłyszeli oni relacje księdza z wydarzeń związanych ze stanem wojennym, jakie miały miejsce 40 lat temu w kopalni „Ziemowit”.

7 grudnia odbyła się w lędzińskiej „Jedynce” kolejna żywa lekcja historii. Zorganizowano spotkanie z górnikami panem Franciszkiem Norasem i Edwardem Urbańczykiem, którzy w 1981r. pracowali w kopalni „Ziemowit” i byli świadkami tamtych wydarzeń.

W ramach deklarowanych działań szkoły zostało utworzone w szkole miejsce patriotyczno – historyczne – 40 lat po stanie wojennym. W korytarzu szkolnym uczniowie mogą podziwiać pokój, który przenosi nas w świat lat 80 tych.

Nauczyciele historii brali udział w wykładach zorganizowanych w RODN „WOM”: „Zdarzenia, które obudziły „ducha wolności”” oraz „Znane i nieznane o Solidarności lat osiemdziesiątych Regionu Śląsko – Dąbrowskiego”, dzięki którym przekazywanie uczniom informacji o wydarzeniach z roku 1981 stało się zdecydowanie pełniejsze.

W ramach lekcji w klasach starszych został wyświetlony uczniom film dokumentalny pt: „Nie zabierajcie mamy” przedstawiający nieopowiedziane do tej pory historie działaczek „Solidarności” – kobiet aresztowanych i internowanych w trakcie trwania stanu wojennego w Polsce .

Uczniowie wzięli także udział w konkursie literackim “Stan wojenny we wspomnieniach naszych bliskich”.

Zwieńczeniem projektu - 15 grudnia w 40 rocznicę strajku w Kopalni „Ziemowit”, była wizyta uczniów w Kopalni, podczas której zwiedzili Izbę Tradycji Kopalni Ziemowit oraz wzięli udział w uroczystościach zorganizowanych na terenie kopalni. Pozostali uczniowie w szkole w ramach lekcji zapoznani zostali z reportażami o tamtejszych wydarzeniach.

Współpraca
Powiat Bieruńsko-LędzińskiBieruńBojszowyChełm ŚląskiImielinTychyWojewództwo ŚląskieUrząd Marszałkowski Województwa ŚląskiegoŚląski Urząd Wojewódzki w KatowicachPowiatowy Urząd Pracy w TychachRevucaRoccagorgaUnicov