ZMARŁ JAN GÓRSKI - NAUCZYCIEL, MENTOR, SPOŁECZNIK
Pogrzeb śp. Jana Górskiego odbędzie się w czwartek 6 maja 2021 r. o godzinie 9:45 (wyjście z kaplicy) w kościele Chrystusa Króla w Lędzinach – Hołdunowie. Rodzinie oraz wszystkim bliskim składamy najszczersze kondolencje i łączymy się w żalu i w smutku w dniu tej wielkiej straty.
Wspomnienie o śp. Janie Górskim
Pochodzący z Bąkowa w powiecie cieszyńskim (woj. Śląskie) Jan Górski był osobą tak bardzo zasłużoną dla Lędzin, że z całą pewnością zasługiwał na tytuł Honorowego Obywatela miasta.
Po drugiej wojnie świtowej brał udział w kursie repolonizacyjnym prowadzonym przez szkołę w Strumieniu. W 1946 został przyjęty do Liceum Pedagogicznego w Pszczynie, które ukończył w 1950 r. W 1954 r. podjął dwuletnie zaoczne studia biologiczne na Uniwersytecie Łódzkim. W tym samym roku przeniósł się do pracy w szkole dla pracujących w Domu Górnika Kopalni Węgla Kamiennego „Ziemowit” w Lędzinach, gdzie pełnił obowiązki kierownika.
We wrześniu 1957 roku został nauczycielem w Szkole Podstawowej nr 2 w Hołdunowie. W 1963 roku przeszedł do pracy w nowej szkole (tzw. „Tysiąclatce” – SP3) w Hołdunowie, której był kierownikiem i dyrektorem do 1985 r. (22 lata) do czasu przejścia na emeryturę. Później jeszcze przez siedem lat pracował jako nauczyciel biologii. Definitywnie pożegnał się ze szkołą w 1992 r.
Był świetnym nauczycielem. Miał wszechstronne umiejętności, niesamowite pokłady energii, chętnie wszystkim pomagał. Zawsze był opanowany i zrównoważony. Talent Jana Górskiego został dostrzeżony przez koleżanki i kolegów z pokoju nauczycielskiego, dyrektorów innych szkół, uczniów a także władze oświatowe, które nagradzały go za wybitne osiągnięcia w pracy dydaktycznej i wychowawczej.
Był świetnym pedagogiem, ale przede wszystkim troskliwym przyjacielem, którego mądrość i rada zawsze były wsparciem. Wychował wiele pokoleń młodzieży, odnosząc wspaniałe sukcesy dydaktyczne. Był wybitnym nauczycielem, który we właściwy tylko sobie sposób potrafił zaszczepić wśród uczniów pasję do zdobywania wiedzy, a jego wychowankowie do dzisiaj wspominają go z sentymentem jako wspaniałego człowieka.
Warto też wspomnieć, że był on autorem wielu opracowań miedzy innymi „ Monografii Szkoły Podstawowej nr 3 w Hołdunowie” w 40- lecie szkoły oraz „Zarysu dziejów hołdunowskiego szkolnictwa” /2004 r./ czy „ 50 lat Krajoznawstwa i Turystyki Szkoły Podstawowej nr 3 ”.
Jan Górski w latach 1954-55 był pracownikiem Polskiej Akademii Nauk, zatrudnionym jako członek Zespołu Poinwentaryzacyjnego Nieużytków Poprzemysłowych.
Od 1966 r. angażował się w prace Polskiego Towarzystwa Turystyczno–Krajoznawczego. Należał do Polskiego Towarzystwa Przyrodników im. Mikołaja Kopernika oraz Szkolnego Koła Ligi Ochrony Przyrody. Za działalność w tych zrzeszeniach otrzymał wiele wyróżnień i odznaczeń.
Przez kilka kadencji był radnym miejskim w Tychach. Pełnił funkcję prezesa Ogniska Związku Nauczycielstwa Polskiego w Lędzinach.
Jan Górski za szeroką działalność społeczną otrzymał wiele odznaczeń w swej pracy zawodowej i społecznej, są to m.in.:
- Srebrna Odznaka Zasłużonemu w rozwoju woj. Katowickiego (1965)
- Brązowy Krzyż Zasługi (1969)
- Złoty Krzyż Zasługi (1975)
- Medal Edukacji Narodowej (1981)
- Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1983)
- Medal 40-lecia Polski Ludowej (1984)
ODZNAKI HONOROWE
- Odznaka 1000-lecia zorgan. Turystyki w Polsce (1973)
- Srebrna Odznaka Honorowa PTTK
- Srebrna Odznaka Honorowa LOP
- Złota Odznaka „Zasłużony w pracy PTTK wśród młodzieży”
- Honorowa Odznaka Przyjaciół Harcerstwa
- Katowicka odznaka Honorowa PTTK
- Złota Honorowa Odznaka PTTK
- Srebrna Odznaka „Zasłużony Działacz Turystyki”
- Złota Odznaka „Zasłużony dla Turystyki Szkolnej
- Odznaka „25 lat w pracy PTTK”