• Zmiana wielkości czcionki
  • Zmiana kontrastu

Formularz wyszukiwania

Zapraszamy do lektury tekstu zamieszczonego w gazecie „Co Tydzień” 29 czerwca – 5 lipca 2023 r. nr 26/1656 rok XXXII

30 czerwca 2023

Protesty w Bieruniu i Lędzinach – nie wszyscy popierają budowę hal.

26 czerwca br. Rada Miasta Lędziny zdecydowaną większością głosów uchwaliła „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Lędziny”. Dała tym samym „zielone światło” dla kolejnych inwestycji w Lędzinach. W pobliżu węzła drogowego „Olszyce”, który służy także mieszkańcom Lędzin do szybszego zjazdu na S1, powstaną kolejne magazyny GLP Park Lędziny, które zapewnią wpływy podatkowe do budżetu gminy (rocznie około 4 mln zł). Ponadto firma GLP w swoich planach uwzględnia opinie mieszkańców i planuje wydanie pieniędzy nie tylko na magazyny, ale również na poprawienie istniejącej infrastruktury i wspieranie lokalnych inicjatyw. GLP jest sponsorem strategicznym lędzińskiego stowarzyszenia MKS Lędziny.

Nie wszyscy mieszkańcy nie tylko Lędzin, ale także Bierunia, z entuzjazmem podchodzą do budowy hal logistycznych.

Gdy w roku 2018 mieszkańcy osiedla Homera i ul. Oświęcimskiej, z artykułu lokalnego dziennikarza dowiedzieli się o planach budowy magazynów pod oknami swoich domów, to podobnie jak grupa mieszkańców Lędzin, zaczęli wyrażać swoje zaniepokojenie związane z inwestycjami tego typu. W wywiadzie dostępnym w internecie mieszkańcy Bierunia, najogólniej rzecz ujmując, skarżyli się na niedostateczne informacje na temat planowanej budowy oraz brak zrozumienia ze strony władz Bierunia i inwestora dla poruszanych przez nich problemów. Jak mówią mieszkańcy, w Bieruniu inwestor stwierdził, że ponieważ jego inwestycja spełniać będzie wszystkie przepisy, to on nie zamierza wydawać dodatkowo pieniędzy na tworzenie buforowych stref zieleni pomiędzy halami a domami mieszkańców.

 

Tymczasem w Lędzinach, mieszkańcy otrzymali pełną informację na temat planowanych inwestycji, a przeciwnicy hal krytykowali zaangażowanie władz Lędzin w akcję informacyjną firmy GLP, która opracowała i wydała specjalny biuletyn informacyjny, który był kolportowany wraz z informatorem miejskim. A jego elektroniczna forma jest dostępna na stronie miasta. Dla mieszkańców zorganizowano spotkania z inwestorem, a osoby krytycznie nastawione do budowy hal miały pełną swobodę wypowiedzi podczas komisji i sesji Rady Miasta oraz organizowanej pod urzędem pikiety. Radnych swoimi argumentami jednak nie przekonały. Wynik głosowania za „Studium…” - 11:4 jasno to pokazuje. Władze Lędzin praktycznie do sesji negocjowały z inwestorem jak największe jego zaangażowanie w unowocześnianie miejskiej i powiatowej infrastruktury. Przeciwnicy budowy hal nie widzieli sensu takich spotkań.

 

GLP chce poprawić bezpieczeństwo na powiatowej ul. Zawiszy Czarnego

Wraz z budową drugiego etapu GLP Park Lędziny, po południowej stronie S1, mieszkańcy mogą liczyć na kolejne udogodnienia. W ramach inwestycji może zostać przebudowana ulica Zawiszy Czarnego - tak, aby nie mogły nią jeździć ciężarówki. W tym celu powstanie rondo, które przekieruje ruch ciężkich pojazdów z dala od budynków mieszkalnych. Powstanie łącznik pomiędzy powiatowymi drogami – Lędzińską i Zawiszy Czarnego. Firma pracuje również nad planem monitoringu ulicy, który pozwoli skutecznie ścigać kierowców ciężarówek, którzy nie stosują się do zakazu. Oprócz nowej nawierzchni, na znacznym odcinku ulicy powstałby bezpieczny chodnik dla pieszych, ścieżka rowerowa i pas zieleni.

 

Nowy park dla mieszkańców Lędzin i spokój dla mieszkańców Ratusza

Budowa drugiego etapu hal GLP to okazja do stworzenia nowego, ogólnodostępnego terenu spacerowego w Lędzinach.

W ramach projektu zaplanowano bowiem obsadzony zielenią wał ziemny, który oddzieli hale od budynków mieszkalnych od strony ulicy Ratusz. Wysoki na 8 metrów, szeroki na 20 metrów i długi na 200 metrów wał zapewni mieszkańcom skuteczną ochronę przed ewentualnym hałasem i nadmiernym światłem z magazynów. Oprócz drzew i krzewów będą tu mogły powstać ścieżki edukacyjne, przestrzeń do spacerów z psami lub plac zabaw. Ostateczny pomysł na zagospodarowanie tego miejsca może powstać wspólnie z mieszkańcami – deklaruje inwestor.

 

Czy te inwestycje powstaną? Radni uchwalając „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Lędziny” dali inwestorowi „zielone światło” do ich zrealizowania. Natomiast wąska grupa mieszkańców wraz z przedstawicielem Śląskiego Ruchu Klimatycznego, po bezpardonowej krytyce autorki „Studium…” jasno na sesji dała do zrozumienia, że zrobi wszystko, by inwestycję GLP, tuż przy drodze S1 zablokować. Jeden z internautów zadał wprost pytanie. Jeśli nie przy hałaśliwej i emitującej zanieczyszczenia ruchliwej drodze ekspresowej S1, to gdzie inwestycje mające w przyszłości zastąpić kopalnię „Ziemowit” mają w Lędzinach powstać? Z głosów przeciwników budowy hal wynika, że najlepiej jak w ogóle nie powstaną, a Lędziny będą „wioską XXI wieku”.

Współpraca
Powiat Bieruńsko-LędzińskiBieruńBojszowyChełm ŚląskiImielinTychyWojewództwo ŚląskieUrząd Marszałkowski Województwa ŚląskiegoŚląski Urząd Wojewódzki w KatowicachPowiatowy Urząd Pracy w TychachRevucaRoccagorgaUnicov