Zapobiegajmy pożarom!
W nacy 22/23 listopada doszło do tragicznego zdarzenia w Lędzinach-Górkach. W jednym z domów wybuchł pożar w wyniku którego zginęła kobieta. Przyczyna pożaru nie jest jeszcze znana.
Apelujemy do Mieszkańców o zachowanie w okresie zimowym wszelkiej ostrożności w wykorzystywaniu pieców i grzejników. Zachęcamy również do zainstalowania w swych domach czujników dymu.
Ponadto przypominamy, że pod żadnym pozorem nie wolno w piecach centralnego ogrzewania palić śmieci. Ma to bowiem negatywny wpływ na stan przewodów kominowych, gdyż powoduje odkładanie się tzw. „mokrej sadzy”.
NAJCZĘSTSZE PRZYCZYNY POŻARÓW
Zgodnie z danymi Państwowej Straży Pożarnej najczęstszą przyczyną pożarów domów i mieszkań jest nieprawidłowe wykorzystywanie pieców i grzejników. Dotyczy to szczególnie urządzeń elektrycznych pozostawionych bez nadzoru i nie przystosowanych do pracy ciągłej – czyli przede wszystkim: ogrzewaczy pomieszczeń, kuchenek i czajników. Wato pamiętać, aby urządzenia te wykorzystywać wyłącznie zgodnie z przeznaczeniem oraz pod nadzorem. Wszelkiego rodzaju piecyków nie wolno zasłaniać ubraniami – taka izolacja łatwo może doprowadzić o przegrzania urządzenia i w konsekwencji do samozapalenia.
Należy także zachować szczególną ostrożność w zakresie używania piecyków i urządzeń grzewczych z otwartym paleniskiem. Dotyczy to przede wszystkim kuchni węglowych, pieców, coraz modniejszych kominków czy piecyków gazowych. W przypadku kominków, szczególnie w odniesieniu do domów drewnianych, równie ważne jest właściwe zabezpieczenie wkładu kominowego, który może doprowadzić do samozapłonu spowodowanego wysoką temperaturą.
Warto także ostrożnie przeprowadzać wszelkiego rodzaju prace związane z remontami. Pracujące szlifierki czy spawanie generujące iskry, mogą być przyczyną zaprószenia ognia. Przyczyną pożaru może być ponadto nieprawidłowe naprawianie czy montaż instalacji elektrycznych lub gazowych.
Straż pożarna podkreśla także, że źródłem pożaru mogą stać się łatwopalne substancje (np. rozpuszczalniki, farby, butle z gazem czy kanistry z benzyną) umieszczone blisko ognia lub przy źródłach ciepła.
Warto pamiętać, że dużo pożarów następuje w wyniku umyślnego podpalenia oraz nieumyślnego zaprószenia ognia. Dość powszechną przyczyną pożarów jest zaśniecie z palącym się papierosem.