• Zmiana wielkości czcionki
  • Zmiana kontrastu

Formularz wyszukiwania

Ferie 2023 w Lędzinach

30 stycznia 2023

W piątek 27 stycznia 2023 r. odbyły się ostatnie z zajęć organizowanych w ramach ferii zimowych 2023 w Lędzinach. Zajęcia organizowane były w ramach alternatywnych form spędzania wolnego czasu, a wszystkie lędzińskie dzieci, w tym te uczące się poza Lędzinami mogły za darmo skorzystać ze przygotowanych atrakcji promujących zdrowy styl życia.

Przypominamy, że podczas tegorocznych zajęć dzieci mogły skorzystać między innymi z zajęć w Ośrodku Rekreacyjno-Sportowym, zajęć w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Lędzinach oraz Miejskim Ośrodku Kultury w Lędzinach. Dlatego też zaproponowane przez gminę zajęcia obejmowały nie tylko zajęcia sportowe, ale także kulturalno-rozrywkowe, teatralne i manualne. Nie zabrakło także zabawy karnawałowej, która zakończyła zajęcia odbywające się w MOKu.

Ferie zimowe to dla wszystkich dzieci wyjątkowy czas, na który z upragnieniem czekają. Jednak zimowa przerwa, to nie tylko odpoczynek w domu, ale także aktywnie spędzany czas. Część dzieci korzysta z różnego rodzaju form wypoczynku poza miastem, a którym na co dzień się uczy. Jednak te, które zostały w Lędzinach, nie mogły narzekać na nudę, a to za sprawą przeróżnych zajęć zorganizowanych na terenie gminy.

 

Ferie w ORS

To ponad 1700 wejść na lędziński basen, na którym po raz kolejny nie zabrakło uwielbianych przez dzieci torów wodnych. Wszystkie chętnie korzystały z tej wodnej atrakcji, a te chcące odrobinę klasycznie popływać miały również do dyspozycji dwa tory basenu.

Zajęcia odbywały się także w halo sportowej na 6 piętrze budynku. Podczas zajęć grupy grały w siatkówkę, piłkę nożną i koszykówkę. W poniedziałki, środy i piątki w Sali lustrzanej odbywały się zajęcia z tenisa stołowego z instruktorami z Klubu Tenisa Stołowego Lędziny, a we wtorki i czwartki odbywały się zajęcia karate prowadzone przez Aleksandrę i Artura Jaworskich z Klubu Karate Kyokushin Jaworscy Dojo oraz zajęcia taneczne breakdance/hip-hop z Dariuszem Krylą.

 

Ferie w MOK

Ferie w Miejskim Ośrodku Kultury w Lędzinach, to trwająca przez dwa tygodnie „Zimowa Akademia Kreatywności”, czyli bezpłatne zajęcia dla dzieci w wieku od 7 do 14 lat. Grupy spotykały się od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 14:00. W codziennych zajęciach uczestniczyło ponad 20 dzieci.

Podczas pierwszego dnia odbyły się zajęcia „Ulepimy dziś bałwana”, czyli zajęcia kreatywne i sportowo-taneczne. Podczas zajęć powstawały zimowe prace plastyczne, odbył się turniej piłkarzyków oraz zajęcia ruchowe. Drugi dzień, to zajęcia tańcowała igła z nitką, podczas których dzieci przygotowywały prace plastyczne. Podczas trzeciego dnia ferii – „Dnia Puchatej Przytulanki” uczestnicy zajęć własnoręcznie wykonali przytulne stworki i świetnie się przy tym bawili. W kolejnych dniach zajęć odbył się między innymi dzień „Teatrzyku kukiełkowego” - dzieci przygotowały kukiełki na patyczkach, dzieci wyruszyły na „Wyprawę na Arktykę – w poszukiwaniu pingwinka, przygotowały prace plastyczne z tematyką pingwina, a także bawiły się wspólnie na śniegu podczas podchodów i gry terenowej. Dzień zakończył wykonany wspólnie „taniec pingwina”.

W kolejnym tygodniu ferii nie zabrakło zajęć plastycznych, wykonywania prac manualnych – m.in. maseczek do spania, kapeluszy na bal przebierańców. Dzieci przygotowały także kartki walentynkowe. Na zakończenie ferii w MOKu odbył się bal karnawałowy. Były tańce, malowanie buzi, gry, zabawy i niekończące się uśmiechy na twarzach wszystkich dzieci.

 

Ferie w MBP

Pierwsze zajęcia podczas tegorocznych ferii zimowych w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Lędzinach upłynęły wraz z rodziną Muminków. Podczas „Zimy Muminków”, nie zabrakło na stołach książek z muminkową tematyką dla wszystkich uczestników zajęć. Dzieci przygotowywały także lampiony ze słoików. Dekorowanie słoików plasteliną, koralikami i przeróżnymi ozdobami sprawiło dzieciom wiele radości. Nie zabrakło także zajęć z okazji światowego dnia wiedzy o pingwinach – powstały nie tylko prace plastyczne, ale odbyła się także krótka lekcja dot. tych zwierząt. Podczas zajęć w filii Biblioteki Miejskiej powstały postaci z bajek, które dzieci wykonały własnoręcznie. Dzieci przygotowywały także kolaże z gazet. Na zakończenie ferii odbyły się zajęcia „Mój Mysi Domek” podczas których dzieci przygotowały domki wyglądające równie pięknie jak te w książce, która posłużyła za twórczą inspirację dla uczestników zajęć. Nie zabrakło także sportowej rywalizacji we własnoręcznie zrobionej grze. W zajęciach w głównym budynku Biblioteki Miejskiej oraz z filii uczestniczyło podczas ferii około 44 dzieci.

 

Na zajęcia w ramach Ferii Zimowych w Lędzinach Gmina przeznaczyła z gminnego funduszu alkoholowego 18 151,00 zł, do tej kwoty należy dodać wejścia na basen, które również były darmowe dla dzieci mieszkających w Lędzinach.

Podczas ferii zimowych przeżyto mnóstwo zabawnych chwil, wniesiono dużo ciekawych pomysłów, a na kreatywnych zajęciach uczestnicy nauczyli się nowych umiejętności. Mnogość atrakcji oraz dzieci, które z nich skorzystały potwierdzają to, że zajęcia odbywające się w ramach miejskiej akcji dobrze sprawdzają się w naszym mieście i przypadły do gustu lędzińskim dzieciom i młodzieży.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom, instruktorom i opiekunom i zapraszamy za rok!

Współpraca
Powiat Bieruńsko-LędzińskiBieruńBojszowyChełm ŚląskiImielinTychyWojewództwo ŚląskieUrząd Marszałkowski Województwa ŚląskiegoŚląski Urząd Wojewódzki w KatowicachPowiatowy Urząd Pracy w TychachRevucaRoccagorgaUnicov