• Zmiana wielkości czcionki
  • Zmiana kontrastu

Formularz wyszukiwania

Wieczornica patriotyczna z okazji Święta Niepodległości

21 listopada 2014

Podobnie jak w ubiegłym roku, Miejski Ośrodek Kultury zorganizował wieczornicę patriotyczną dla uczczenia Dnia Niepodległości, tym razem 10 listopada w sali audiowizualnej przy Placu Farskim. Wszystkim zgromadzonych powitała serdecznie dyrektor MOK-u, Joanna Figura, która w słowie wstępnym przypomniała ideę tego święta narodowego. Nadmieniła ponadto, że jesteśmy winni dozgonną wdzięczność poprzednim pokoleniom Polaków za ich usilne starania, włącznie z walką zbrojną z zaborcami i najeźdźcami, o to byśmy dzisiaj mogli żyć i pracować w wolnym i demokratycznym kraju.

 

Po wspólnym odśpiewaniu hymnu państwowego w głównej roli wystąpiły członkinie zespołu „Lędzinianie” oraz słuchaczki Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Lędzinach. Deklamowały one kilkanaście patriotycznych wierszy, między innymi „Niepodległość” K. Bayer’a i A. Wacławskiego, „Biały Orzeł” M. Łaszczuka czy „Lekcja patriotyzmu” Igi Siery, a w przerwach pomiędzy deklamacjami  śpiewały pieśni patriotyczne, poczynając od „Roty” (do słów Marii Konopnickiej) po „Płynie Wisła, płynie”. Akompaniował im na keyboardzie a także śpiewał z nimi Franciszek Moskwa, kierownik zespołu „Lędzinianie”.

  Swoje trzy patriotyczne wiersze pt. „Żołnierz”, „Ojczyzna” i „Bądź Polakiem” odczytała lędzińska ludowa poetka, 83-letnia Monika Bednorz. – Jestem wzruszona, że mogłam tu wystąpić – mówiła potem. – Dwa z tych utworów napisałam specjalnie na tę piękną uroczystość, gdy tylko otrzymałam zaproszenie od dyrektor Figury. Jestem jej za to bardzo wdzięczna – podkreśliła. Kolejna satysfakcja spotkała panią Monikę, gdy od innego gościa wieczornicy, jej rówieśnik i kolegi z klasy szkolnej Rafała Buli, czującego się nadal lędzinianinem chociaż mieszka od lat w Chełmie Śl., otrzymała w podarunku jego ostatnią książkę pt. „Z dziejów górnictwa węglowego w Lędzinach” wraz z dedykacją od serca. Dodajmy, że wśród wielu znanych powszechnie uczestników powyższej uroczystości byli też między innymi burmistrz Wiesław Stambrowski i wicestarosta Henryk Barcik.

 Wieczór patriotycznej poezji i pieśni wykorzystano  również do uhonorowania laureatów konkursu otwartego „Piękne pisanie piórem” na szczeblu lokalnym. Dyplomy i nagrody książkowe wręczyli im dyrektor J. Figura, członek komisji konkursowej Jan Kasprzyk i wspomniana M. Bednorz. Otrzymały je następujące osoby : Bernadeta Trela, Weronika Parysz i ex aequo Agata Stolorz oraz Monika Snażyk w kategorii szkoły ponadgimnazjalne, natomiast Mateusz Piwowarski, Dagmara Kupczyk i Patrycja Hornig w kategorii osoby dorosłe. Uczestnicy tego konkursu mieli za zadanie przepisać ręcznie piórem stalówkowym tekst trzeciego z wymienionych wierszy pani Moniki, a mianowicie „Bądź Polakiem”. Miejmy nadzieję, że nasi laureaci dobrze spiszą się również w finale konkursu, który odbędzie się 22 listopada w trakcie IV Targów Książki w katowickim Spodku. Trzymajmy za nich kciuki !

Współpraca
Powiat Bieruńsko-LędzińskiBieruńBojszowyChełm ŚląskiImielinTychyWojewództwo ŚląskieUrząd Marszałkowski Województwa ŚląskiegoŚląski Urząd Wojewódzki w KatowicachPowiatowy Urząd Pracy w TychachRevucaRoccagorgaUnicov