Ustawa o grach hazardowych – ważne zmiany które obowiązują od 1 kwietnia
Już z początkiem kwietnia br. w życie weszła nowelizacja ustawy hazardowej. Jak przekonują ustawodawcy, efektem zmian powinna być większa ochrona graczy przed negatywnymi skutkami hazardu.
Monopol państwa
Od 1 kwietnia państwo posiada monopol na urządzanie gier liczbowych, loterii pieniężnych, gry telebingo i gier na automatach poza kasynem gry. Monopolem państwa objęte zostanie również urządzanie gier hazardowych przez sieć Internet – z wyjątkiem zakładów wzajemnych i loterii promocyjnych.
Gry na automatach będą mogły być organizowane także poza kasynami, ale wyłącznie w punktach prowadzonych przez spółkę skarbu państwa. Jednocześnie wprowadzony zostanie zakaz posiadania automatów do gier hazardowych przez inne podmioty.
Urządzający nielegalnie grę hazardową, której urządzanie stanowi monopol państwa, powinien liczyć się z karą pieniężną w wysokości do 500 tys. zł. Niezależnie od tego organizatorom nielegalnego hazardu grozi kara w wysokości 100 tys. zł od każdego nielegalnego automatu.
Kara pieniężna liczona od każdego automatu dotyczyć będzie tak urządzającego grę hazardową,
jak i posiadacza lokalu.
Niezależnie od kar administracyjnych osobom odpowiedzialnym za urządzanie nielegalnych gier hazardowych będzie grozić odpowiedzialność karna skarbowa: kara grzywny do 720 stawek dziennych albo kara pozbawienia wolności do lat 3, albo obie te kary łącznie (art. 107 kks).