• Zmiana wielkości czcionki
  • Zmiana kontrastu

Formularz wyszukiwania

Uroczyste otwarcie rozbudowanej Szkoły Podstawowej nr 1 w Lędzinach

2 marca 2021

Zakończyła się rozbudowa Szkoły Podstawowej nr 1 przy ul. Paderewskiego w Lędzinach. Inwestycja kosztowała ponad 10 mln zł. Gmina zrealizowała ją z środków budżetu miasta, a także z otrzymanego dofinansowania z Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii oraz Ministerstwa Sportu.

24 lutego 2021 roku odbyło się uroczyste otwarcie Szkoły Podstawowej z O.I. nr 1 im. Karola Miarki w Lędzinach. Z uwagi na obowiązujące obostrzenia związane z pandemią Covid-19 obecność osób, które wzięły udział w wydarzeniu została ograniczona do minimum. Na otwarcie zaproszone zostały m.in.: Śląski Kurator Oświaty - Pani Urszula Bauer, Burmistrz Miasta Lędziny - Pani Krystyna Wróbel, Przewodnicząca Rady Miasta Lędziny - Pani Maria Głos oraz przedstawiciel inwestora firmy Termo-Klima - Pan Eugeniusz Górka. Całość nowej inwestycji pobłogosławił i poświęcił Proboszcz Parafii Świętago Klemensa w Lędzinach - ks. Zygmunt Klim. Uroczyste otwarcie rozpoczęła Dyrektor Szkoły - Pani Anna Truty.

 

W tym dniu również dzieci uczące się w Lędzińskiej Szkole nr 1 dokonały oficjalnego otwarcia i przecięcia wstęgi. Uczniowie mogli zobaczyć także wnętrze nowo wybudowanego segmentu dydaktycznego, który do tej pory mogli podziwiać tylko z zewnątrz.

 

W ramach rozbudowy w szkole powstała m.in nowa sala gimnastyczna wraz z łacznikiem prowadzącym do istniejącego budynku szkoły, a także nowy segment dydaktyczny z nowymi salami, z przeznaczeniem m.in. do nauki języka polskiego, biologii czy chemii. Sala chemiczna została wyposażona w dygestorium, czyli wyciąg laboratoryjny. Jest to przeszklona komora o kształcie dużej szafy, zaopatrzona w wydajny wentylator stale wydmuchujący z niej powietrze poza salę. Każdą salę wyposażono w nowe meble, w niektórych z nich pojawią się także rzutniki oraz tablice interaktywne.

 

Na parterze przy sali muzycznej powstała nowa świetlica. Wcześniej mieściła się ona w starej części budynku szkoły przy stołówce, która teraz zostanie powiększona. W piwnicy powstały nowe szatnie oraz pomieszczenia techniczne. W budynku nie zabrakło także windy, dzięki której osoby z niepełnosprawnościami mogą dotrzeć na każde piętro budynku. Budynek dydaktyczny ma także specjalne wejście wraz z podjazdem dla osób niepełnosprawnych.

 

Zmiany widoczne są także wokół szkoły. Plac znajdujący się przy głównym wejściu został wyrównany do jednego poziomu - zniknął stopień, który trzeba było pokonać przy wejściu do budynku, przez co Szkoła nr 1 stała się jeszcze bardziej dostępna dla wszystkich osób z niepełnosprawnościami. Na całości położona została betonowa kostka. Zmiany widoczne są również przy nowej sali gimnastycznej. Wybudowane zostało tam boisko z poliuretanową nawierzchnią, całość została ogrodzona wysoką siatką. Również parking znajdujący się za budynkiem został powiększony. Stworzone miejsca parkingowe z pewnością będą znaczącym udogodnieniem dla pracowników szkoły, rodziców, a także osób, które będą chciały skorzystać z nowej hali sportowej.

 

Współpraca
Powiat Bieruńsko-LędzińskiBieruńBojszowyChełm ŚląskiImielinTychyWojewództwo ŚląskieUrząd Marszałkowski Województwa ŚląskiegoŚląski Urząd Wojewódzki w KatowicachPowiatowy Urząd Pracy w TychachRevucaRoccagorgaUnicov