Uczniowie Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 1 im. Karola Miarki w Lędzinach wzięli udział w akcji „Żonkile” upamiętniającej rocznicę powstania w Getcie Warszawskim
W rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zorganizowało akcję społeczno-edukacyjną „Żonkile”. Na ulicach Warszawy i innych miast w Polsce i za granicą wolontariusze rozdawali papierowe żonkile – symbol pamięci o bohaterach powstania z 1943 r. Patronat nad udziałem szkół w akcji „Żonkile” 2015 objął Minister Edukacji Narodowej.
Na lekcjach: historii, języka polskiego i edukacji wczesnoszkolnej uczniom przybliżono - dzień, w którym wybuchło Powstanie w Getcie Warszawskim. 19 kwietnia 1943 r. jest ważny nie tylko w historii Żydów polskich, nie tylko w historii Polski, ale również w historii całego świata.
Bardzo ważną postacią w historii Powstania w Getcie Warszawskim i w historii Polski był Marek Edelman. Otóż historia żonkili wzięła się stąd, że po wojnie Marek Edelman – jeden z przywódców powstania w Warszawskim Getcie – otrzymywał od anonimowej osoby kwiaty. Zawsze były to kwiaty żółte, bardzo często żonkile.
Uczniowie Szkoły Podstawowej z O.I. Nr 1 wykonali około tysiąca papierowych żonkili na zajęciach pozalekcyjnych, które w piątek 17 kwietnia rozdawali w Lędzinach przechodniom informując ich o tej akcji.
Zapraszamy do obejrzenia wystawy na holu szkoły, która upamiętnia tamte wydarzenia. Wsparcie akcji zostało udzielone z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Lichtenstein i Norwegię.
Akcję przygotowały: koordynator - Elżbieta Ostrowska oraz nauczyciele Henryka Musioł, Kupczyk Krzysztof, Kowalska Barbara, Elżbieta Górniok, Urbańczyk Joanna, Brzozowska Beata, Małgorzata Folkert.