Transmisja nabożeństwa reformacyjnego przez TVP 2
Aż cztery kamery TVP 2 transmitowały bezpośrednio w piątkowy wieczór, 31 października, nabożeństwo reformacyjne z kościoła luterańskiego pw. Świętej Trójcy w Lędzinach Hołdunowie, odprawianie wspólnie przez ks. Adama Malinę, miejscowego proboszcza oraz proboszcza parafii ewangelicko-augsburskiej w Katowicach Szopienicach, Sosnowcu i Mysłowicach, ks. Marcina Koniecznego, proboszcza parafii ewangelicko-augsburskiej w Tychach oraz ks. Łukasza Ostruszkę, wikariusza parafii hołdunowskiej.
Bicie dzwonów kościelnych rozpoczęło te podniosłą uroczystość, po czym hołdunowianka Sylwia Mańka zagrała na organach „Magnificat” Antonio Cabazana, a utwór „Bist du mir BWV 508” J. S. Bacha zaśpiewała sopranistka Dorota Gibiec-Kurowska z Mikołowa, której akompaniował na organach Andrzej Filipek. W powitaniu liturgicznym ks. Malina przypomniał zgromadzonym, że właśnie tego dnia Kościoły ewangelickie na całym świecie obchodzą Święto Reformacji na pamiątkę wydarzenia z 31 października 1517 roku. Wtedy to augustiański mnich i profesor teologii Marcin Luter przybił na drzwiach zamkowego kościoła w Wittenberdze (Niemcy) swoje 95 tez, w których skrytykował szereg praktyk stosowanych w Kościele zachodnim, a zwłaszcza sprzedaż odpustów za ludzkie grzechy. Doprowadziło to wkrótce do wyodrębnienia się nurtu reformacyjnego w tymże Kościele, a następnie do uformowania się Kościołów ewangelickich.
W trakcie nabożeństwa część pieśni śpiewał cały zbór, czyli wszyscy zgromadzeni, a część chór ekumeniczny „Jubilate Deo” z Mysłowic pod dyrekcją Joanny Bliwert-Hoderny. Ksiądz wikariusz zamocował też z boku ołtarza tak zwaną Różę Lutra, którą wcześniej pokolorowały małe dzieci i przy okazji objaśnił jej symbolikę. Nie tylko wśród chórzystów były osoby wyznania rzymskokatolickiego, w tym kilkoro lędzinian na czele z Jerzym Mantajem, śpiewającym w ekumenicznym „Jubilate Deo” już ponad cztery lata, ale także w gronie wiernych uczestniczących w nabożeństwie.
Mirosław Leszczyk