Szanowni Mieszkańcy!
17 października 2022 r, burmistrz Krystyna Wróbel złożyła wniosek do zarządu PGG o umożliwienie mieszkańcom Lędzin zakupu węgla z PGG S.A. na preferencyjnych warunkach. Wniosek ten wynika z faktu, że samorządy do 30 kwietnia 2023 roku będą mogły kupować preferencyjnie węgiel importowany od spółek w których bezpośrednim lub pośrednim udziałowcem jest Skarb Państwa. Węgiel będą kupować w cenie 1500 zł brutto za tonę (bez kosztów transportu ze składu do miejsca jego składowania przez gminę), a sprzedawać po cenie maksymalnej 2000 zł brutto za tonę, plus koszt transportu z miejsca składowania w gminie do gospodarstwa domowego.
W swoim piśmie burmistrz Lędzin podkreśla, że sprowadzanie do Lędzin węgla z innego kontynentu, w sytuacji gdy na terenie miasta funkcjonuje największy podmiot górniczy w regionie, byłoby przedsięwzięciem ośmieszającym zarówno władze państwowe, samorządowe jak i PGG S.A. Uniemożliwienie mieszkańcom Lędzin skorzystania z preferencyjnego zakupu węgla, z którego korzystają mieszkańcy innych regionów Polski, tylko dlatego, że na terenie miasta wydobycie prowadzi PGG S.A. jest działaniem wysoce niesprawiedliwym społecznie.
Zdaniem burmistrz Krystyny Wróbel obecna sytuacja panującą na rynku detalicznego zakupu węgla przez mieszkańców Lędzin, jest absolutnie nie do zaakceptowania. Sytuacja, w której mieszkańcy Lędzin doświadczają wszystkich uciążliwości związanych z eksploatacja węgla przez KWK „Piast-Ziemowit” i równocześnie nie mogą tego węgla kupić, wymaga pilnej zmiany.
Mieszkańcy Lędzin opalający swoje posesje węglem skarżą się, że wprowadzony system elektronicznego zakupu węgla prowadzony przez Sklep Internetowy PGG S.A. nie spełnia ich oczekiwań. Negatywne opinie dotyczące tego systemu są szczególnie przykre, gdy padają z ust emerytów i rencistów, którzy całe swoje życie zawodowe związali z pracą w KWK „Ziemowit”.
W związku z tym mając na względzie zaniepokojenie mieszkańców Lędzin, o możliwość zapewnienia opału na rozpoczęty sezon grzewczy, burmistrz Krystyna Wróbel zawnioskowała o pilny kontakt w sprawie ustalenia zasad sprzedaży węgla przez lędzińską firmę mającą pozwolenie na taką działalność, działającą na tym terenie.
Burmistrz Lędzin nadmieniła, że Tauron Wydobycie S.A. porozumiał się z koncesjonowanymi sprzedawcami węgla co do jego sprzedaży na preferencyjnych warunkach. Zaś sprzedaż węgla skierowana do mieszkańców gmin górniczych też nie jest niczym nowym. Przedsiębiorstwo Górnicze „Silesia” rozpoczęło zaopatrywanie w węgiel gminy Czechowice-Dziedzice, w której znajduje się kopalnia oraz gmin ościennych, gdzie prowadzone jest wydobycie przez PG „Silesia”.
Burmistrz zaznaczyła także, że w świetle powyższych faktów zaproponowane przez nią rozwiązanie nie może być traktowane jako uprzywilejowanie mieszkańców Lędzin. W jej ocenie, obecna sytuacja musi być traktowana jako niezgodna z powszechnie uznawanymi zasadami sprawiedliwości społecznej, a inicjatywa gminy służy wprowadzeniu tych zasad w życie.
Włodarz miasta podkreśliła, że mieszkańcy Lędzin muszą żyć z uciążliwościami, które wynikają z eksploatowania węgla w Lędzinach, a przejawiającymi się:
- zwiększonym ruchem wielotonowych samochodów ciężarowych oraz taboru kolejowego,
- utrudnieniami w poruszaniu się po mieście, wywołanymi transportem kołowym i szynowym, związanym z funkcjonowaniem KWK „Piast-Ziemowit”
- opadaniem terenu, powstawaniem zapadlisk i lokalnymi podtopieniami po opadach deszczu,
- szkodami górniczymi ujawnianymi w budynkach prywatnych i użyteczności publicznej.
W związku z ponoszonymi przez mieszkańców Lędzin konsekwencjami eksploatacji węgla, czymś oczywistym i naturalnym jest oczekiwanie mieszkańców, że będą mogli oni skorzystać z preferencyjnej ścieżki zakupu i odbioru węgla w punkcie jego wydawania w Lędzinach – w lędzińskiej firmie mającej pozwolenie na taką działalność. Oczekiwanie to jest zgodne z poczuciem sprawiedliwości społecznej.
Burmistrz Krystyna Wróbel zadeklarowała, że gmina jest otwarta na wszelkie propozycje, które będą służyły poprawie dostępności węgla dla tych mieszkańców Lędzin, którzy w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB), jako źródło ogrzewania wskazali piece węglowe.
Poprosiła także o potraktowanie wniosku jako pilnego, aby rozwiązanie satysfakcjonujące dla mieszkańców Lędzin opalających domy węglem zostało wypracowane jak najszybciej. Pismo to zostało także wysłane do posłów z terenu Śląska.