Święto pszczelarzy
14 lipca, w ośrodku szkoleniowo-hodowlanym „Trutowisko-Murcki”, odbyło się XII Spotkanie Pszczelarzy Śląskich. W spotkaniu uczestniczył metropolita katowicki ks. arcybiskup Wiktor Skworc, który celebrował uroczystą mszę św. w intencji hodowców pszczół i ich rodzin, w asyście kapelana śląskich pszczelarzy ks. Grzegorza Kotyczki, kapelana śląskich leśników ks. Mikołaja Skawińskiego i ojca franciszkanina Alana Ruska. Mszę św. uświetnił swoim występem rodzinny zespół wokalny „Akord” działający przy Domu Kultury w Gostyni.
W części oficjalnej spotkania prezes zarządu ŚZP, Zbigniew Binko, podziękował księdzu arcybiskupowi za odprawienie dziękczynnego nabożeństwa i wygłoszenie okolicznościowej homilii, podziękował też koncelebrantom, a następnie głos zabrali niektórzy spośród licznych gości oficjalnych, w tym wicemarszałek województwa śląskiego Stanisław Dąbrowa i starosta bieruńsko-lędziński Bernard Bednorz. Następnie wręczono najwyższe odznaczenie pszczelarskie, statuetkę przedstawiającą popiersie ks. Jana Dzierżona, dwóm bardzo zasłużonym hodowcom i działaczom pszczelarskim, Henrykowi Swobodzie z Ornontowic, byłemu prezesowi koła w tej miejscowości i byłemu prezesowi zarządu ŚZP oraz Jerzemu Gduli, który przez 62 lata prezesował kołu pszczelarzy w Będzinie. Lokalnym akcentem było przekazanie na ręce skarbnika zarządu OSP w Lędzinach, dh. Stanisława Brzeskota, dyplomu dla lędzińskich strażaków za bezinteresowną pomoc przy zabezpieczaniu budynków w ośrodku „Trutowisko-Murcki” przed skutkami burz i ulew.
W dalszej części spotkania wysłuchano dwóch bardzo ciekawych wykładów, wygłoszonych kolejno przez dr Marię Zoń na temat chorób zakaźnych pszczół oraz prof. Ryszarda Czarneckiego na temat leczniczych właściwości miodu i innych produktów pszczelich. Dużym zainteresowaniem cieszył się również konkurs wiedzy o pszczelarstwie, występ zespołu folklorystycznego „Bojszowianie” oraz zespołu „Akord”. Na polanie Hamerla zaprezentowały się firmy z całej południowej Polski oferujące bogaty wybór sprzętu pszczelarskiego, ale także różne produkty pszczele. Do późnych godzin popołudniowych funkcjonowały też liczne stoiska z napojami, słodyczami, kiełbaskami z rożna czy grochówką z kotła.