• Zmiana wielkości czcionki
  • Zmiana kontrastu

Formularz wyszukiwania

Straż Miejska informuje i przestrzega

31 grudnia 2013

Petardy i sztuczne ognie dają wiele radości i zabawy w sylwestrową noc, lecz co roku przysparzają one sporo pracy lekarzom, którzy muszą udzielać pomocy osobom poszkodowanym. Z reguły wypadki są spowodowane niewłaściwym, niezgodnym  z przeznaczeniem posługiwaniem się materiałami pirotechnicznymi, a także brawurą i skrajną nieodpowiedzialnością.

 

 

Materiały pirotechniczne mogą być używane w miejscach publicznych wyłącznie przez osoby, które ukończyły 18 lat oraz z zachowaniem wszelkich wymogów bezpieczeństwa dla życia, zdrowia i mienia. Kto dokonuje sprzedaży lub używa materiałów pirotechnicznych wbrew zakazom i warunkom określonym w uchwale, a w szczególności używa ich w sposób powodujący zagrożenie życia, zdrowia lub mienia innej osoby podlega karze grzywny.

Zakaz sprzedaży nieletnim - kto sprzedaje wyroby pirotechniczne, wyłączone spod koncesjonowania lub broń, na posiadanie której nie jest wymagane pozwolenie, osobom niepełnoletnim, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2, zgodnie z art. 37 ustawy z dnia 22 czerwca 2001 r. o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym (Dz. U. z 2012 r. poz. 1017).

Zasady bezpieczeństwa podczas używania wyrobów pirotechnicznych:
1) przed kupnem należy sprawdzić czy wyrób pirotechniczny posiada instrukcję w języku polskim,
2) wyroby pirotechniczne należy używać tylko i wyłącznie zgodnie z instrukcją zamieszczoną na opakowaniu.
3) nie wolno używać wyrobów pirotechnicznych w pomieszczeniach zamkniętych
4) nie wolno używać wyrobów pirotechnicznych w pobliżu obiektów mogących być narażonych na pożar (las, stacje paliw, drewniane budynki, sterty słomy itp.),
5) wyroby pirotechniczne należy przechowywać w opakowaniach fabrycznych, z dala od źródeł ciepła i bez dostępu do nich dzieci,
6) odpalenie wyrobów pirotechnicznych musi odbywać się wyłącznie pod nadzorem trzeźwej osoby pełnoletniej, z zachowaniem szczególnej ostrożności,  
7) nie należy używać niewybuchów oraz uszkodzonych wyrobów pirotechnicznych,
8) wyroby pirotechniczne należy używać z zachowaniem szczególnych środków ostrożności i wyłącznie w miejscach gdzie nie będzie to stwarzać zagrożenia bezpieczeństwa dla życia i zdrowia ludzi, zwierząt oraz środowiska naturalnego.

Art. 83 ustawy z dnia 20 maja 1971 r. Kodeksu wykroczeń (Dz. U. z 2013 r. poz. 482, z późn. zm.)
§ 1. Kto nieostrożnie obchodzi się z materiałami wybuchowymi, łatwo zapalnymi lub substancjami promieniotwórczymi albo wykracza przeciwko przepisom o wyrobie, sprzedaży, przechowywaniu, używaniu lub przewożeniu takich materiałów, podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany.

§ 2. W razie popełnienia wykroczenia można orzec przepadek przedmiotów stanowiących przedmiot wykroczenia.

 Zabrania się wnoszenia na imprezę masową i posiadania przez osoby w niej uczestniczące wyrobów pirotechnicznych, zgodnie z art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 20 marca 2009 r. o bezpieczeństwie imprez masowych (Dz. U. z 2013 r. poz. 611, z późn. zm.). Art. 59. 1. ustawy z dnia o bezpieczeństwie imprez masowych.

Kto wnosi lub posiada na imprezie masowej broń, w rozumieniu ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji (Dz. U. z 2012 r. poz. 576), wyroby pirotechniczne, materiały pożarowo niebezpieczne lub inne niebezpieczne przedmioty lub materiały wybuchowe, podlega grzywnie nie mniejszej niż 180 stawek dziennych, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. 

2. Sąd może orzec przepadek przedmiotów, o których mowa w ust. 1, chociażby nie stanowiły własności sprawcy.

 

Współpraca
Powiat Bieruńsko-LędzińskiBieruńBojszowyChełm ŚląskiImielinTychyWojewództwo ŚląskieUrząd Marszałkowski Województwa ŚląskiegoŚląski Urząd Wojewódzki w KatowicachPowiatowy Urząd Pracy w TychachRevucaRoccagorgaUnicov