Sprawdź czy Twoje picie jest bezpieczne!
Nasza gmina, jako jeden z 1400 samorządów, przyłączyła się do ogólnopolskiej kampanii profilaktyczno-edukacyjnej pn.: Sprawdź czy TWOJE picie jest bezpieczne.
Uroczysta inauguracja kampanii odbyła się 7 kwietnia 2009 roku w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej.
Organizatorem kampanii jest Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Warszawie. Przedsięwzięciu patronuje między innymi Senat RP, Biuro Światowej Organizacji Zdrowia w Polsce oraz Kolegium Lekarzy Rodzinnych.
Włączając się w tę kampanię chcemy zachęcić każdego mieszkańca naszej gminy do oceny własnego modelu picia oraz do odpowiedzi na pytanie - Czy moje picie jest bezpieczne?.
Chcemy ostrzec przed zagrożeniami, jakie mogą pojawić się w związku piciem alkoholu oraz pokazać w jaki sposób przeliczać ilość wypijanego alkoholu i jak nie przekraczać granicy picia o niskim ryzyku szkód.
Kampania adresowana jest do dorosłych konsumentów napojów alkoholowych, także do tych, którym wydaje się, że piją niewiele. Celem jej jest ograniczenie liczby osób pijących ryzykownie szkodliwie oraz przekazanie wiedzy na temat szkód, jakie wiążą się ze spożywaniem alkoholu. Z danych PARPY wynika, iż populacja osób pijących ryzykownie i szkodliwie w Polsce kształtuje się na poziomie około 4 mln osób i jest ona cztery razy większa od populacji osób uzależnionych od alkoholu (szacowana na ok. 863 tyś.)
Jak wynika z badan Światowej Organizacji Zdrowia alkohol jest trzecim czynnikiem ryzyka powodującym choroby ( ponad 60 typów różnego rodzaju chorób ma związek z alkoholem) i zgony ludzi na świecie po nadciśnieniu tętniczym i nikotynie, a region europejski jest największym producentem i konsumentem napojów alkoholowych.
Badani CBOS z ubiegłego roku pokazują, iż w społeczeństwie naszym funkcjonuje stereotyp
dotyczący piwa jako najmniej szkodliwego napoju alkoholowego. Nic bardziej mylnego, gdyż wypijając szklankę piwa ( 250 ml) lub lampkę wina (100 ml) albo kieliszek wódki (30 ml) wprowadzamy do organizmu ludzkiego taką samą ilość alkoholu etylowego.
Celem kampanii nie jest nakłanianie do całkowitej abstynencji (choć ta w przypadku młodzieży, kobiet w ciąży oraz kierowców jest konieczna), ale pokazanie, kiedy picie staje się ryzykowne i jakie są granice tego ryzyka.
W Polsce spożycie 100 % alkoholu na jednego mieszkańca wzrosło na przełomie ostatnich 10 lat tj. 1998 / 2007 z 7,02 l na 9,21 l. W strukturze spożycia rośnie udział napojów spirytusowych , a także liczbą punktów sprzedaży tych napoi.
Na potrzeby kampanii przygotowano : spody telewizyjne i radiowe, plakaty, ulotki edukacyjne, książki i broszury.
Materiały edukacyjne w naszej gminie trafią do: Poradni Leczenia Uzależnień w Lędzinach, Punktu Konsultacyjnego przy MOPS w Lędzinach, GKRPA w Lędzinach, MOPS Lędziny, oraz placówek oświatowo - wychowawczych.
Z informacją o konieczności monitorowania własnego wzoru picia chcemy dotrzeć do jak największej liczby mieszkańców naszej gminy, a w szczególności do kierowców pojazdów samochodowych. W związku z powyższym planujemy wspólną akcję z Wydziałem Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Bieruniu, której celem będzie wspieranie trzeźwości kierowców.
W ramach kampanii „Sprawdź czy Twoje picie jest bezpieczne" od miesiąca czerwca bieżącego roku zostanie uruchomiona strona internetowa skierowana bezpośrednio do młodzieży www.niebotak.pl.
Do szkół trafi, przygotowany przez PARPA, scenariusz wywiadówki dla rodziców oraz scenariusz zajęć profilaktycznych z uczniami „NIE PIJĘ - BO TAK". Więcej informacji na temat kampanii uzyskacie Państwo, kontaktując się z Ambasadorem Kampanii Urszulą Pomietło- Rudol - Pełnomocnikiem ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Narkomanii Urzędu Miasta Lędziny pok. 109 nr tel. 032/2166/291 w.52 .
ZACHĘCAMY RÓWNIEŻ OD ODWIEDZENIA STRONY INTERNETOWEJ PROJEKTU www.wyhamujwpore.pl.