Spektakl „Wilijo na poziomie 650” w lędzińskiej sali widowiskowej
42 lat temu – 13 grudnia 1981 r. na terenie Polski wprowadzono stan wojenny. W reakcji na wprowadzenie stanu wojennego struktury m.in. Solidarności podjęły akcje protestacyjne, organizując strajki.
Gmina Lędziny oraz Teatr dla Dorosłych z Bierunia zaprosili widzów na spektakl opowiadający o najdłuższym strajku podziemnym, trwającym od 14 do 28 grudnia 1981 roku w KWK Piast, którego konsekwencje poniosło wiele miejscowych rodzin górniczych. Aktorzy podczas spektaklu, wcielili się w typowych górników tamtego czasu, oddając w pełni myśli, lęki, uczucia, ale i frustracje, jakie towarzyszyły strajkującym. Widzów wzruszyła scena dziadka czytającego list wnuczka, czy wspólnie odśpiewana przez górników kolęda, a także monolog córki strajkującego górnika - wdowy kłócącej się z Bogiem. Całości dopełniła przejmująca muzyka, wpływająca na emocje widzów, a także docierające do widzów oryginalne teksty apeli przywódców reżimowych tamtych lat. Dodatkowo wzruszał fakt, że wydarzenia przedstawione w spektaklu rozgrywały się w okresie świąt Bożego Narodzenia. Aktorzy zaprosili widzów w podróż w niedaleką historię naszego regionu, naszego powiatu, naszych rodziców, dziadków, nas samych.
Warto wspomnieć, że górnicy strajkowali także na kopalni KWK „Ziemowit” w Lędzinach. Strajk rozpoczęli wieczorem, 15 grudnia około godziny 21:00. Ponad 2000 górników nie wróciło do swoich domów w ramach protestu. Strajkujący górnicy z lędzińskiej kopalni wyjechali na powierzchnię 24 grudnia. Jednak strajk na pobliskim „Piaście” w dalszym ciągu trwał.
Spektakl został nagrodzony nagrodą GRAND PRIX Festiwalu FARA w Chorzowie. Był wystawiany kilkakrotnie w różnych miastach na całym Śląsku.
Autorami Scenariusza do tego spektaklu są: Marcin Melon oraz Dagmara Kupczyk
Reżyseria: Joanna Lorenc