• Zmiana wielkości czcionki
  • Zmiana kontrastu

Formularz wyszukiwania

Prywatna mikroelektrownia? Świetnie, zostań prosumentem!

6 listopada 2014

Co roku czujemy to we własnych portfelach – rachunki za energię, coraz wyższe. Polityczne wiry, które objęły Ukrainę, sytuacji na pewno nie poprawią. Może być jeszcze drożej. Da się coś z tym zrobić? Da się.

 

Postaw na niezależność energetyczną w skali mikro i zostań prosumentem.

Kim jest prosument?

Prosument to podmiot lub osoba fizyczna, która wytwarza energię w mikroinstalacjach i zużywa ją na własne potrzeby, natomiast ewentualną nadwyżkę sprzedaje do sieci, przy czym ta sprzedaż nie odbywa się w ramach działalności gospodarczej, ani nie stanowi głównego źródła dochodu.

Jak zostać prosumentem?

Trzeba zainstalować i uruchomić u siebie mikroinstalację pozwalającą na wytwarzanie energii elektrycznej lub energii elektrycznej w skojarzeniu z ciepłem (tzw. mikrokogeneracja).

Instalacje prosumenckie umożliwiają skorzystanie z dotacji udzielanych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), który przyjął warunki programu Prosument. Program ten będzie wspierał budowę małych instalacji produkujących na własne potrzeby energię z odnawialnych źródeł (OZE).

Program obejmie dofinansowanie, zakup i montaż nowych instalacji i mikroinstalacji OZE typu prosumenckiego dla potrzeb budynków mieszkalnych jednorodzinnych albo wielorodzinnych, w tym dla wymiany istniejących instalacji na bardziej efektywne i przyjazne środowisku.

Najistotniejsze w tym programie jest to, iż umożliwia on pozyskanie dofinansowania na instalacje prosumenckie w wysokości do 40 proc. Pamiętajmy jednak, że program Prosument to nie jedyne źródło finansowania mikroinstalacji – jeżeli chcesz dowiedzieć się, czy są jakieś możliwości w Twojej gminie, zadaj pytanie poprzez formularz na stronie www.planergia.pl/prosument

Ważne zasady programu Prosument

Finansowane będą instalacje do produkcji energii elektrycznej lub ciepła wykorzystujące:

- źródła ciepła opalane biomasą, pompy ciepła oraz kolektory słoneczne o zainstalowanej mocy cieplnej do 300 kWt,

- systemy fotowoltaiczne, małe elektrownie wiatrowe oraz układy mikrokogeneracyjne (w tym mikrobiogazownie) o zainstalowanej mocy elektrycznej do 40 kWe.

Wszystkie niezbędne i szczegółowe informacje (dla kogo, jakie technologie, kiedy?) są dostępne na stronie akcji „Gmina niskoemisyjna – w kierunku energetyki prosumenckiej” (www.planergia.pl/prosument). Jednocześnie, poprzez stronę, można skorzystać z bezpłatnych konsultacji dotyczących technologii i finansowania.

Zadaj pytanie i uzyskaj odpowiedź ekspertów! Akcja informacyjna stanowi integralny element przedsięwzięcia pod hasłem „Gmina niskoemisyjna – w kierunku energetyki prosumenckiej” realizowanego pod patronatem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Współpraca
Powiat Bieruńsko-LędzińskiBieruńBojszowyChełm ŚląskiImielinTychyWojewództwo ŚląskieUrząd Marszałkowski Województwa ŚląskiegoŚląski Urząd Wojewódzki w KatowicachPowiatowy Urząd Pracy w TychachRevucaRoccagorgaUnicov