Profilaktyka grypy
Według informacji ECDC (Europejskie Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób) w ostatnich tygodniach grudnia liczne kraje zachodniej i południowej Europy poinformowały o znacznym wzroście liczby zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę oraz ostrych zakażeń układu oddechowego.
Opierając się na charakterystyce wirusa uznano, że wirusy znajdujące się w tegorocznej szczepionce przeciwko grypie odpowiadają wirusom krążącym w środowisku.
Szczepionka ta stanowi więc ochronę przed zachorowaniem lub przynajmniej pozwoli na znaczne złagodzenie przebiegu choroby.
Wobec powyższego uzasadnione jest podjęcie działań profilaktycznych tj. poddawanie się szczepieniom ochronnym przeciw grypie sezonowej. Dotyczy to szczególnie osób z grup ryzyka - cierpiących na choroby przewlekłe i starszych, a także pracowników służby zdrowia. Ponadto osoby, które zachorowały powinny udać się do lekarza i unikać bliskiego kontaktu z innymi osobami. Wszyscy powinni przestrzegać podstawowych zasad higieny tj. częste mycie rąk.
Dodatkowe informacje można uzyskać od lekarzy pierwszego kontaktu.
Opracował: Sekcja Oświaty Zdrowotnej, Sekcja Epidemiologii Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Tychach.