Powiadomienie Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach
Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach w oparciu o dane uzyskane w ramach śląskiego monitoringu jakości powietrza informuje, że w dniu 26.02.2013 r. w godzinach przedpołudniowych nie wystąpiły przekroczenia dopuszczalnego poziomu stężeń jednogodzinnych dwutlenku siarki, dwutlenku azotu, ośmiogodzinnych stężeń tlenku węgla oraz ośmiogodzinnego poziomu docelowego ozonu.
W dniu 25.02.2013 r.:
nie wystąpiły przekroczenia wartości dopuszczalnych średnich stężeń:
jednogodzinnych dwutlenku azotu (200 µg/m3),
jednogodzinnych dwutlenku siarki (350 µg/m3),
ośmiogodzinnych stężeń tlenku węgla (10000 µg/m3),
ośmiogodzinnych stężeń poziomu docelowego ozonu (120 µg/m3).
24-godzinnych dwutlenku siarki (125 µg/m3),
wystąpiły przekroczenia wartości dopuszczalnych średnich stężeń:
24-godzinnych pyłu zawieszonego PM10 (50 µg/m3) na stacjach w Wodzisławiu o 154%, Bielsku-Białej o 88%, Gliwicach o 72%, Zabrzu o 52%, Cieszynie o 46%, Katowicach o 12%.
Zakład Monitoringu i Modelowania Zanieczyszczeń Powietrza IMGW-PIB Oddział w Krakowie z/s w Katowicach w oparciu o prognozę pogody Centralnego Biura Prognoz Meteorologicznych IMGW-PIB przedstawia prognozę jakości powietrza dla województwa śląskiego w dniach
26-27.02.2013 r.
W dniu 26.02.2013 (wtorek) pogodę w naszym regionie kształtuje wypełniająca się zatoka niżu znad Półwyspu Bałkańskiego. Ze wschodu napływa chłodna i wilgotna masa powietrza. W dzień zachmurzenie duże i całkowite. Okresami słabe opady deszczu lub mżawki. Do godzin południowych miejscami silne zamglenia ograniczające widzialność. Temperatura maksymalna od 3 do 5ºC, na szczytach Beskidów około 2ºC. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-wschodni; wysoko w górach wiatr umiarkowany, z kierunków wschodnich.
W związku z taką sytuacją meteorologiczną, jakość powietrza w województwie śląskim będzie zróżnicowana w jej dobowym przebiegu, z okresami mniej lub bardziej korzystnymi. W okresach mniej korzystnych na obszarach zabudowy miejskiej oraz w dolinach, kotlinach i obniżeniach terenu mogą występować stężenia pyłu zawieszonego PM10 o wartościach znacząco przekraczających progowy poziom 50 µg/m3. Najbardziej zagrożone tymi przekroczeniami będą tereny kotliny żywieckiej, podgórza beskidzkiego, a także obszar aglomeracji rybnicko-jastrzębskiej i aglomeracji górnośląskiej. Stężenia pozostałych monitorowanych substancji będą układały się w zakresach wartości dopuszczalnych.
W dniu 27.02.2013 (środa) pogoda w regionie będzie kształtowana na skraju rozległego wyżu z centrum nad Wyspami Brytyjskimi. Z północnego-wschodu napłynie chłodniejsze powietrze polarno-morskie. W dzień zachmurzenie duże. Do godzin południowych miejscami silne zamglenia ograniczające widzialność. Temperatura maksymalna około 3ºC, na szczytach Beskidów około 1ºC. Wiatr słaby, północno-wschodni; wysoko w górach wiatr umiarkowany.
W związku z taką sytuacją meteorologiczną, warunki aerosanitarne w naszym regionie będą nadal zróżnicowane, z okresami mniej lub bardziej korzystnymi. W okresach mało korzystnych, w strefach zabudowy miejskiej oraz w dolinach, kotlinach i obniżeniach terenu mogą występować stężenia pyłu zawieszonego PM10 o wartościach wyraźnie przekraczających progowy poziom 50 µg/m3. Stężenia pozostałych monitorowanych substancji powinny układać się generalnie na nieco wyższych poziomach dopuszczalnych jak w poprzedniej dobie. W przebiegu dobowym przewidywana jest tendencja wzrostu poziomów stężeń mierzonych zanieczyszczeń.
Anna Wrześniak
Śląski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska