Powiadomienie Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska
Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach w oparciu o dane uzyskane w ramach śląskiego monitoringu jakości powietrza informuje, że w dniu 14.XI.2012 r. w godzinach przedpołudniowych nie wystąpiły przekroczenia dopuszczalnego poziomu stężeń jednogodzinnych dwutlenku siarki, dwutlenku azotu, ośmiogodzinnych stężeń tlenku węgla oraz ośmiogodzinnego poziomu docelowego ozonu.
W dniu 13.XI.2012 r.:
nie wystąpiły przekroczenia wartości dopuszczalnych średnich stężeń:
jednogodzinnych dwutlenku azotu (200 µg/m3),
jednogodzinnych dwutlenku siarki (350 µg/m3),
24-godzinnych dwutlenku siarki (125 µg/m3),
ośmiogodzinnych stężeń tlenku węgla (10000 µg/m3),
ośmiogodzinnych stężeń poziomu docelowego ozonu (120 µg/m3).
wystąpiły przekroczenia wartości dopuszczalnych średnich stężeń 24-godzinnych pyłu zawieszonego PM10 (50 µg/m3) na stacjach w Wodzisławiu o 130%, Rybniku o 128%, Zabrzu o 86%, Gliwicach o 84%, Częstochowie o 58%, Katowicach o 56%, Żywcu o 56%, Cieszynie o 42%, Tychach o 32%, Sosnowcu o 12%, Bielsku-Białej o 4%.
Zakład Monitoringu i Modelowania Zanieczyszczeń Powietrza IMGW-PIB Oddział w Krakowie z/s w Katowicach w oparciu o prognozę pogody Centralnego Biura Prognoz Meteorologicznych IMGW-PIB przedstawia prognozę jakości powietrza dla województwa śląskiego w dniach 14-15.XI.2012 r.
W dniu 14.XI.2012 (środa) województwo śląskie znajduje się w obszarze wyżu środkowoeuropejskiego z centrum nad wschodnią Polską, w dość chłodnym powietrzu polarno-morskim. Rano, wieczorem i nocą miejscami silniejsze zamglenia i mgły ograniczające widzialność od 100 m do 600 m. W dzień zachmurzenie małe. Temperatura maksymalna od 5 do 7ºC, na szczytach Beskidów około 5°C. Wiatr słaby, południowo-wschodni.
W związku z taką sytuacją meteorologiczną, jakość powietrza na obszarze województwa śląskiego będzie na ogół mało korzystna. W godzinach porannych, wieczornych i nocnych w obszarach zabudowy miejskiej oraz w dolinach, kotlinach i obniżeniach terenu, będą występowały wysokie stężenia pyłu zawieszonego PM10, o wartościach 2-4 krotnie przekraczających progowy poziom 50 µg/m3. Stężenia pozostałych mierzonych substancji powinny układać się na nieco wyższych poziomach swych dopuszczalnych wartości.
W dniu 15.XI.2012 (czwartek) nadal będziemy w obszarze podwyższonego ciśnienia atmosferycznego, w słabo-gradientowym polu barycznym. Rano do godzin południowych, wieczorem i nocą silniejsze zamglenia i mgły ograniczające widzialność od 100 m do 2000 m. W dzień zachmurzenie małe, w rejonach mgieł miejscami duże. Temperatura maksymalna od 8 do 10°C, na szczytach Beskidów od 6 do 8°C. Wiatr słaby, południowy.
W związku z taką sytuacją meteorologiczną, jakość powietrza na obszarze województwa śląskiego będzie jutro nadal mało korzystna, zwłaszcza rano, wieczorem i w nocy. Znaczące przekroczenia pyłu zawieszonego występować będą na terenie aglomeracji rybnicko-jastrzębskiej, aglomeracji górnośląskiej i w kotlinie żywieckiej. Maksymalne poziomy stężeń mierzonych substancji mogą lokalnie osiągać wyższe wartości od występujących w dniu dzisiejszym.