• Zmiana wielkości czcionki
  • Zmiana kontrastu

Formularz wyszukiwania

pierwszy stopień alarmowy ALFA-CRP na terenie całego kraju

20 stycznia 2022

Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie nr 3 wprowadzające pierwszy stopień alarmowy ALFA-CRP na terenie całego kraju. Stopień alarmowy obowiązuje od 18 stycznia 2022 r. od godz.23:59 do 23 stycznia 2022 r. do godz.23:59.       

 

Wprowadzenie stopnia ALFA-CRP ma charakter prewencyjny - wiąże się z cyberatakami, do których doszło w ostatnich dniach na Ukrainie"

Podobne środki bezpieczeństwa były podejmowane także przy organizacji w Polsce innych wydarzeń międzynarodowych, np. ministerialnego spotkania w Warszawie dotyczącego budowania bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie, szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach oraz Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

 

Stopnie alarmowe CRP dotyczą zagrożenia w cyberprzestrzeni. Stopień ALFA-CRP jest najniższym z czterech stopni alarmowych określonych w ustawie o działaniach antyterrorystycznych. Jest on przede wszystkim sygnałem dla służb dbających o bezpieczeństwo i całej administracji publicznej do zachowania szczególnej czujności. Oznacza to, że administracja publiczna jest zobowiązana do prowadzenia wzmożonego monitoringu stanu bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych. Instytucje publiczne będą  m.in. monitorować i weryfikować, czy nie doszło do naruszenia bezpieczeństwa komunikacji elektronicznej.

 

Stopnie alarmowe wprowadza, zmienia i odwołuje, w drodze zarządzenia, Prezes Rady Ministrów na podstawie przepisów ustawy z 10 czerwca 2016 r. o działaniach antyterrorystycznych.

 

Jak na terytorium RP wprowadza się stopnie alarmowe i stopnie alarmowe CRP i co to oznacza dla mieszkańców?

 

W przypadku podejrzenia wystąpienia zdarzenia o charakterze terrorystycznym albo w przypadku, gdy takie zdarzenie miało miejsce, można wprowadzić jeden z czterech stopni alarmowych:

 

  • pierwszy stopień alarmowy (stopień ALFA)
  • drugi stopień alarmowy (stopień BRAVO)
  • trzeci stopień alarmowy (stopień CHARLIE)
  • czwarty stopień alarmowy (stopień DELTA)

 

W przypadku zagrożenia wystąpieniem zdarzenia o charakterze terrorystycznym dotyczącego systemów teleinformatycznych organów administracji publicznej lub systemów teleinformatycznych wchodzących w skład infrastruktury krytycznej albo w przypadku wystąpienia takiego zdarzenia można wprowadzić jeden z czterech stopni alarmowych CRP:

 

  • pierwszy stopień alarmowy CRP (stopień ALFA-CRP)
  • drugi stopień alarmowy CRP (stopień BRAVO-CRP)
  • trzeci stopień alarmowy CRP (stopień CHARLIE-CRP)
  • czwarty stopień alarmowy CRP (stopień DELTA-CRP)

 

Wszystkie organy administracji publicznej i służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo powinny być w stanie wprowadzić i utrzymywać przedsięwzięcia stanu alarmowego na czas nieograniczony.

 

W przypadku wprowadzenia pewnych ograniczeń i trudności w związku z ogłoszeniem stopni alarmowych, prosimy mieszkańców o dostosowanie się i respektowanie wdrożonych procedur.

 

Jednocześnie prosimy o zgłaszanie wszelkich niepokojących sygnałów mogących świadczyć o zagrożeniu atakiem terrorystycznym. Sygnały o grożącym niebezpieczeństwie są niestety mało dostrzegalne – jednak zwracanie uwagi na to, co się dzieje w najbliższym otoczeniu pozwala na odpowiednio wczesne wykrycie zagrożenia i skuteczną jego neutralizację.

 

W szczególności w naszym najbliższym otoczeniu należy zwracać uwagę na:

  1. osoby, które przez dłuższy czas obserwują, fotografują lub filmują obiekty, które mogą stać się celem zamachu (np. dworce kolejowe, obiekty sportowe, szkoły, urzędy, centra handlowe, targowiska, miejsca kultu religijnego);
  2. częste spotkania nietypowo zachowujących się osób;
  3. nagłą zmianę sposobu zachowania się i stylu życia sąsiadów, w szczególności wypowiedzi, które mogą świadczyć o przyjęciu przez nich radykalnych poglądów;
  4. nietypowe zachowania kolegów z pracy, np. nieuzasadnione próby dotarcia do planów biurowca czy wynoszenie dokumentów lub materiałów, które mogą być wykorzystane w działaniach terrorystów;
  5. podejrzane lub dziwnie zachowujące się osoby (np. zdenerwowane bez wyraźnej przyczyny, sprawiające wrażenie, że znajdują się pod działaniem narkotyków, ubrane nieadekwatnie do pory roku, próbujące zostawiać pakunki w miejscach publicznych);
  6. pozostawione bez opieki w miejscach publicznych przedmioty typu teczki, paczki i pakunki; podejrzana zawartość przesyłki bez danych i adresu nadawcy bądź od nadawcy lub z miejsca, z którego się nie spodziewamy;
  7. samochody, a zwłaszcza furgonetki pozostawione poza wyznaczonymi miejscami np. w bliskim sąsiedztwie kościołów, miejsc organizowania imprez masowych, zawodów sportowych lub zgromadzeń.

 

W przypadku zauważenia czegoś niepokojącego, nie powinno się podejmować samodzielnie żadnych działań. Należy stosować się do następujących zasad:

  • w przypadku jakichkolwiek podejrzeń powiadomić służbę ochrony obiektu lub jego administratora, Policję, Straż Pożarną, Straż Miejską.
  • nie rozpowszechniać informacji o podejrzeniu, aby nie spowodować paniki;
  • nie próbować obezwładniać podejrzanych osób (należy je natomiast dyskretnie obserwować i starać się zapamiętać jak najwięcej szczegółów dotyczących ich wyglądu i zachowania).

 

Wszelkie niepokojące i nietypowe sytuacje oraz zagrożenia powinny być zgłaszane Policji za pośrednictwem numerów telefonu 112 oraz 997.

Współpraca
Powiat Bieruńsko-LędzińskiBieruńBojszowyChełm ŚląskiImielinTychyWojewództwo ŚląskieUrząd Marszałkowski Województwa ŚląskiegoŚląski Urząd Wojewódzki w KatowicachPowiatowy Urząd Pracy w TychachRevucaRoccagorgaUnicov