• Zmiana wielkości czcionki
  • Zmiana kontrastu

Formularz wyszukiwania

Pasieka "Pod Strzyżówką" świętuje światowy dzień pszczół

19 maja 2023

19 maja 2023 r. w lędzińskiej Pasiece edukacyjnej "Pod Strzyżówką" odbyło się spotkanie z okazji Światowego Dnia Pszczół. Obchody tego dnia przypadają na 20 maja są okazją do przypomnienia sobie znaczenia pszczół w środowisku i dla pozyskiwania żywności. To także pretekst do zastanowienia się, co możemy zrobić dla ochrony tych pożytecznych owadów.

Światowy Dzień Pszczół, obchodzony od 2018 r., został ustanowiony przez ONZ z inicjatywy Słowenii. Celem jest podkreślenie znaczenia pszczół dla pozyskiwania żywności i zwrócenie uwagi na zagrożenia dla nich.

Malejąca populacja wielu gatunków owadów zapylających – przede wszystkim pszczół – jest jednym z kluczowych dla bioróżnorodności problemów. Ponad 87 proc. gatunków roślin na świecie jest zapylanych m.in. przez pszczoły. Powodem ich ginięcia jest nieprawidłowe i zbyt częste stosowanie środków ochrony roślin, wywołujące ich zatrucie.

Podczas spotkania wystąpiły dwie grupy z przedszkola nr 1 w Lędzinach. Mali artyści wystąpili dla zebranych pszczelarzy i zaproszonych gości. Dzieci z MP1 uczestniczą w zajęciach podczas, których dowiadują się ważnych informacji nt. tych pożytecznych owadów. Piosenki i zaprezentowane układy taneczne wpisywały się w pszczelą tematykę. Każdy przedszkolach występował w charakterystycznych żółto czerwonych nakryciach głowy. Po występach dzieci mogły spróbować miodu powstałego w lędzińskiej pasiece.

W krótkiej prelekcji swoją wiedzą podzielił się także opiekun pasieki Pan Stanisław Brzeskot.

Współpraca
Powiat Bieruńsko-LędzińskiBieruńBojszowyChełm ŚląskiImielinTychyWojewództwo ŚląskieUrząd Marszałkowski Województwa ŚląskiegoŚląski Urząd Wojewódzki w KatowicachPowiatowy Urząd Pracy w TychachRevucaRoccagorgaUnicov