• Zmiana wielkości czcionki
  • Zmiana kontrastu

Formularz wyszukiwania

PAMIĘTAMY I DZIĘKUJEMY! Premierowa projekcja filmu „Bohater stanu wojennego w moim mieście”, który zdobył IV miejsce w Polsce.

20 kwietnia 2015

Uczniowie trzeciej klasy Powiatowego Zespołu Szkół w Lędzinach, kształcący się w zawodzie technik górnictwa podziemnego, są zdobywcami IV miejsca w ogólnopolskim konkursie „Poznaj swoją historię. Film ich autorstwa - „Bohater stanu wojennego” - miał swoją premierową projekcję 15 kwietnia w auli Powiatowego Zespołu Szkół w Lędzinach.

Wydarzenie uświetnili swoim udziałem m.in.:

  • Pan Antoni Piszczek  - główny bohater filmu – były dyrektor kopalni „Ziemowit” ,
  • Pani Anna Kubica -  Przewodnicząca Rady Powiatu 
  • Pan Marek Spyra – Wiceprzewodniczący Rady Powiatu
  • Pan Henryk Barcik  - Wicestarosta powiatu bieruńsko-lędzińskiego
  • Pan Henryk Paruzel -Radny powiatu,
  • Ksiądz dziekan  Józef Przybyła, 
  • przedstawiciele kopalni „Ziemowit”: Pan Dariusz Kołodziejczyk  oraz Pan Piotr Musioł.

 

W projekcji  uczestniczyły  także klasy Technikum kształcące w zawodzie – technik górnictwa podziemnego oraz pierwsze i drugie klasy liceum mundurowego, których misją jest służba społeczeństwu.

 

Film wywołał szczere zainteresowanie a także wzruszenie wśród młodzieży oraz wśród  zaproszonych gości. Po obejrzeniu filmu Dyrektor PZS w Lędzinach Pani Ewa Matusik wręczyła podziękowania Panu Dyrektorowi Antoniemu Piszczkowi za działania na rzecz edukacji historyczno-regionalnej wśród młodzieży. Podkreśliła historyczne i wychowawcze  znaczenie powstałego filmu dla środowiska lokalnego, a także dla wszystkich, dla których historia regionu - zwłaszcza trudne wydarzenia okresu stanu wojennego - wciąż budzą emocje, rodzą wzruszenia i są żywe w pamięci.

 

Twórcy filmu: Marek Jurowicz, Dariusz Syc i Michał Pajor otrzymali nagrody  i pamiątkowe dyplomy. Pani Dyrektor przekazała również podziękowania opiekunowi uczniów – Pani Danucie Płucieńczak.

 

Z kolei Pan Antoni Piszczek w swoim przemówieniu przekazał słowa uznania dla młodych filmowców i przypomniał o kilku ważnych faktach z okresu strajku górników w grudniu 1981 roku,   związanych z realnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa kopalni i jej pracowników. Obrazu tamtych trudnych dni dopełnił ksiądz dziekan Józef Przybyła, wspominając grozę panującą wśród rodzin górniczych oraz szczególne zasługi osób, które przyczyniły się do pokojowego zakończenia strajku.

 

Na zakończenie SPOTKANIA Z HISTORIĄ,  pełnego szacunku dla ludzi działających na rzecz Ojczyzny, Pani Dyrektor Ewa Matusik  wręczyła także dyplomy uczniom - laureatom szkolnego Konkursu Historycznego „Udział Polaków w II wojnie światowej i losy Żołnierzy Wyklętych”:

  • za zajęcie I miejsca - Damianowi Sorkowi z drugiej klasy technikum (technik górnictwa podziemnego),
  • za zajęcie II miejsca - Michałowi Koczurowi z  pierwszej klasy technikum (technik  elektryk)
  • za zajecie III miejsca  - Damianowi Dworokowi z  trzeciej klasy (technik elektryk).

 

Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

 

Sam film jest niezwykłym zapisem naszej historii i pokazuje młodym ludziom, że nawet w najtrudniejszych sytuacjach warto kierować się dobrem drugiego człowieka i szacunkiem dla niego, bo taka postawa przynosi pozytywne zakończenie konfliktów.

Współpraca
Powiat Bieruńsko-LędzińskiBieruńBojszowyChełm ŚląskiImielinTychyWojewództwo ŚląskieUrząd Marszałkowski Województwa ŚląskiegoŚląski Urząd Wojewódzki w KatowicachPowiatowy Urząd Pracy w TychachRevucaRoccagorgaUnicov