• Zmiana wielkości czcionki
  • Zmiana kontrastu

Formularz wyszukiwania

Ogólnopolska Konferencja Naukowa w ramach XVIII Obchodów Światowego Dnia FAS w Polsce pn.: „FAS wśród innych zaburzeń neurorozwojowych”

10 września 2018

Naukowcy, lekarze, terapeuci, pracownicy socjalni zjechali się 10 września do Lędzin na konferencję dotyczącą skutków picia alkoholu w trakcie ciąży, która odbyła się w jednej z sal Restauracji Pinocy. To właśnie w Lędzinach funkcjonuje Fundacja FAStryga, wspierająca dzieci oraz dorosłych dotkniętych płodowym zespołem alkoholowym.

 

Eksperci wskazywali, że mimo szeroko zakrojonych kampanii społecznych, problem wciąż jest bardzo poważny. Małgorzata Klecka, prezes Fundacji FAStryga wskazała, że w naszej części Europy wciąż mnóstwo problemów załatwianych jest alkoholem. "Nauczyliśmy się regulować swój własny organizm przy pomocy alkoholu; niestety nawet w ciąży - nie zdając sobie sprawy, jak niszczące skutki na rozwój przyszłego dziecka ma etanol" - zaznaczała prezes.

Iwona Palicka, neuropsycholog z Centrum Stymulacji Rozwoju Dziecka w Poznaniu uważa, że problem społecznie wciąż jest znaczący. Istnieje bowiem grupa osób, które świadomie całkowicie eliminują alkohol podczas ciąży. Inni jednak lekceważą zagrożenie, mówiąc, że przecież "piwko czy lampka wina nie zaszkodzi". - Niegdyś sądzono, że alkohol w małych dawkach nie szkodzi płodowi. Obecnie wiemy jednoznacznie, że alkohol w ciąży szkodzi. W każdej ilości i na różnych etapach ciąży, powodując różnego rodzaju zaburzenia - podsumował profesor Robert Śmigiel, kierownik Katedry Pediatrii i Chorób Rzadkich Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

Konferencję z udziałem ponad stu uczestników otworzyli obecni na wydarzeniu burmistrz Krystyna Wróbel i senator RP Czesław Ryszka.

Współpraca
Powiat Bieruńsko-LędzińskiBieruńBojszowyChełm ŚląskiImielinTychyWojewództwo ŚląskieUrząd Marszałkowski Województwa ŚląskiegoŚląski Urząd Wojewódzki w KatowicachPowiatowy Urząd Pracy w TychachRevucaRoccagorgaUnicov