Nowe zasady unieważniania dowodów osobistych
Nowe zasady unieważniania dowodów osobistych wprowadziła nowelizacja ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych z dnia 3 października 2008 r. (Dz. U. z 2008. Nr 195, poz. 1198), która weszła w życie 1 stycznia 2009 roku. W praktyce wiele osób zaniedbywało obowiązek wymiany dowodu osobistego, i mimo zmiany zameldowania lub nazwiska nadal posługiwało się posiadanym dowodem.
Po 1 stycznia 2009 r. jeśli zmienią się nasze dane osobowe, które umieszczane są w dowodzie osobistym, np. nazwisko, imię bądź adres , w ciągu 14 dni musimy złożyć wniosek o wydanie nowego dowodu osobistego.
Jeśli tego nie zrobimy, po 3 miesiącach dowód osobisty zostanie unieważniony z urzędu. W przypadku Polaków przebywających za granicą unieważnienie dowodu nastąpi po 4 miesiącach.
Dowód automatycznie straci ważność z dniem zawiadomienia o jego utracie, zniszczeniu lub z dniem przekazania przez osobę trzecią znalezionego dowodu osobistego, z dniem utraty obywatelstwa polskiego przez jego posiadacza oraz z dniem zgonu jego posiadacza.
Pamiętajmy również o terminie ważności dowodu osobistego. Data ta jest zapisana w nowych dowodach osobistych. O wydanie nowego dowodu powinniśmy starać się co najmniej 30 dni przez upływem terminu ważności dokumentu tożsamości.
Dowód osobisty unieważnia ten organ, który go wydał, czyli wójt, burmistrz lub prezydent miasta.