• Zmiana wielkości czcionki
  • Zmiana kontrastu

Formularz wyszukiwania

Nie wypalajmy traw!

14 kwietnia 2020

„Stop pożarom traw”, to kampania społeczna, którą prowadzi Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej. Włączyły sie w nią także Lasy Państwowe. Na przełomie zimy i wiosny to niebezpieczne dla środowiska i ludzi zjawisko przybiera na sile.

 

KAMPANIA SPOŁECZNA: STOP POŻAROM TRAW

 

Lasy Państwowe: Nie wypalajcie traw! Wspólny apel strażaków i leśników

Tylko w 2019 roku według KG PSP aż 55 912 razy płonęły trawy i nieużytki rolne, co stanowiło 36 proc. wszystkich pożarów. Odnotowano też 10 ofiar śmiertelnych i 140 rannych.

 

Pożary traw niszczą rodzimą faunę i florę. Jak czytamy na stronie Lasów Państwowych - niszczone są miejsca lęgowe wielu gatunków gnieżdżących się na ziemi i w krzewach. Palą się również gniazda już zasiedlone, a zatem z jajkami lub pisklętami, np. tak lubianych przez nas wszystkich skowronków. Dym uniemożliwia pszczołom i trzmielom oblatywanie łąk. Owady giną w płomieniach, co powoduje zmniejszenie liczby zapylonych kwiatów, a w konsekwencji obniżenie plonów roślin.

 

Giną zwierzęta domowe, które przypadkowo znajdą się w zasięgu pożaru (tracą orientację w dymie, ulegają zaczadzeniu). Dotyczy to również dużych zwierząt leśnych, takich jak sarny, jelenie czy dziki. Płomienie niszczą miejsca bytowania zwierzyny łownej, m.in. bażantów, kuropatw, zajęcy, a nawet saren.

 

W płomieniach lub na skutek podwyższonej temperatury ginie wiele pożytecznych zwierząt kręgowych: płazy (żaby, ropuchy, jaszczurki), ssaki (krety ryjówki, jeże, zające, lisy, borsuki, kuny, nornice, badylarki, ryjówki i inne drobne gryzonie).

 

Przy wypalaniu giną mrówki. Jedna ich kolonia może zniszczyć do 4 mln szkodliwych owadów rocznie. Mrówki zjadając resztki roślinne i zwierzęce ułatwiają rozkład masy organicznej oraz wzbogacają warstwę próchnicy, „przewietrzają” glebę. Podobnymi sprzymierzeńcami w walce ze szkodnikami są biedronki, zjadające mszyce.

 

Ogień uśmierca wiele pożytecznych zwierząt bezkręgowych, m.in. dżdżownice (które mają pozytywny wpływ na strukturę gleby i jej właściwości), pająki, wije, owady (drapieżne i pasożytnicze). Czasami ogień z łąk przenosi się także na pobliskie lasy. Pożary traw szybko się rozprzestrzeniają, zwłaszcza gdy wieje wiatr. – Prędkość może wynosić ponad 20 km/h.

 

Do atmosfery przenikają także trujące związki chemiczne. Pożar powoduje duże zadymienie, a co za tym idzie zaczadzenia znajdujących w jego sąsiedztwie ludzi, a także kolizje drogowe ze względu na ograniczenie widoczności.

 

Wbrew powszechnej opinii pożar łąki nie użyźnia gleby, a wręcz odwrotnie – wyjałowia ją. Cenne rośliny wyginą, a najszybciej odrosną chwasty. Zdaniem naukowców, wypalanie traw to najgorszy sposób przygotowania łąki do wegetacji.

 

Wypalanie traw jest zabronione i objęte wysokimi karmi nawet do 5 tys. zł, a w przypadkach, kiedy zagrożone jest mienie lub życie – od 1 roku do 10 lat pozbawienia wolności.

 

Lasy Państwowe więcej: Nie wypalajcie traw! Wspólny apel strażaków i leśników

 

KAMPANIA SPOŁECZNA: STOP POŻAROM TRAW

 

Współpraca
Powiat Bieruńsko-LędzińskiBieruńBojszowyChełm ŚląskiImielinTychyWojewództwo ŚląskieUrząd Marszałkowski Województwa ŚląskiegoŚląski Urząd Wojewódzki w KatowicachPowiatowy Urząd Pracy w TychachRevucaRoccagorgaUnicov