• Zmiana wielkości czcionki
  • Zmiana kontrastu

Formularz wyszukiwania

Narodowe Siły Rezerwowe - Droga do Zawodowej Służby Wojskowej

25 lutego 2011

Na podstawie tzw. dużej nowelizacji ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej, która to nowelizacja obowiązuje od dnia 1 stycznia 2010 r., Ministerstwo Obrony narodowej rozpoczęło tworzenie Narodowych Sił Rezerwowych. W ich skład wejdą ochotnicy: żołnierze rezerwy, którzy odbyli zasadniczą służbę wojskową oraz byli żołnierze zawodowi; słowem - osoby, które posiadają już przeszkolenie wojskowe. Planuje się również prowadzenie przeszkolenia przygotowawczego dla tych chętnych, których pobór już nie objął, oraz tych, którzy służby wojskowej nie odbyli ze względu na studia.

Narodowe Siły Rezerwowe będą utrzymywane na potrzeby reagowania kryzysowego, jako wzmocnienie jednostek w sytuacjach kryzysowych - i w tym sensie nie staną się one oddzielną formacją; nie będą tworzone nowe jednostki organizacyjne ani związki taktyczne. Ochotnicy będą przydzielani do już istniejących jednostek. Podstawą powstania zobowiązania będzie kontrakt, podpisywany z MON na okres od 2 do 6 lat. Odpowiednio wyszkoleni żołnierze rezerwy-ochotnicy otrzymają przydział kryzysowy, który będzie oznaczał zaliczenie ich do Narodowych Sił Rezerwowych i nałoży na nich obowiązek pełnienia określonej formy czynnej służby wojskowej lub dyspozycję do jej pełnienia w razie zaistnienia takiej potrzeby.

Ochotnik, który zgłosi się do NSR, będzie miał obowiązek uczestniczyć w organizowanych przez wojsko szkoleniach. W tym czasie wojsko wypłaci mu żołd, a także zrekompensuje straty jego pracodawcy. Po podpisaniu kontraktu będzie on nadal wykonywał swoją pracę, a do jednostki zostanie wezwany wtedy, gdy będzie potrzebny.

Szczególnie poszukiwani są informatycy i inżynierowie.

Planuje się, że do Narodowych Sił Rezerwowych do końca 2010 roku trafi 10 000 osób, a w 2011 ich zasoby mają wzrosnąć do 20 000 rezerwistów-ochotników. Za nabór odpowiadać mają dowódcy poszczególnych jednostek, którym przydzielone zostaną na ten cel odpowiednie limity osobowe.

Dla osób, które chciałyby zapoznać się z zasadami tworzenia i funkcjonowania Narodowych Sił Rezerwowych, oraz tych, którzy rozważają wstąpienie do nich, zamieszczamy - opracowane przez Zespół ds. Profesjonalizacji Sił Zbrojnych RP Sztabu Generalnego WP - Vademecum Narodowych Sił Zbrojnych. Tych, którzy poszukują odpowiedzi na konkretne pytania, odsyłamy do FAQ dotyczących sił rezerwy i rezerwistów - najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi na nie. Zachęcamy również do zapoznania się z najważniejszymi dokumentami i regulacjami prawnymi, w oparciu o które tworzone są i będą działały Narodowe Siły Rezerwowe.
Współpraca
Powiat Bieruńsko-LędzińskiBieruńBojszowyChełm ŚląskiImielinTychyWojewództwo ŚląskieUrząd Marszałkowski Województwa ŚląskiegoŚląski Urząd Wojewódzki w KatowicachPowiatowy Urząd Pracy w TychachRevucaRoccagorgaUnicov