• Zmiana wielkości czcionki
  • Zmiana kontrastu

Formularz wyszukiwania

Młodzież Powiatowego Zespołu Szkół w Lędzinach w Centrum Żydowskim w Oświęcimiu

9 maja 2012

Przed II wojną światową Polska była krajem wielonarodowościowym ,a jedną z grup narodowych byli Żydzi , mieszkający na ziemiach polskich od setek lat.

17 kwietnia uczniowie i uczennice klasy 2La (klasa mundurowa policyjna) wzięli udział w warsztatach edukacyjnych w Centrum Żydowskim w Oświęcimiu , by poznać ten rozdział  historii Polski. W Centrum istnieje bowiem możliwość bezpośredniego zetknięcia się z pamiątkami, zasadami judaizmu i wieloma świadectwami działalności Żydów na terenach Polski.

 

Na zajęcia przyjeżdżają grupy z całej Europy oraz ze Stanów Zjednoczonych (nasza młodzież  zajęcia zaczynała równocześnie z grupą z Francji ). Program warsztatów był bardzo bogaty: zajęcia w synagodze, zwiedzanie wystawy połączone z przygotowanymi przez uczniów prezentacjami, zwiedzanie miasta (śladami jego dawnych mieszkańców) i cmentarza żydowskiego.

Na zajęciach w synagodze uczniowie otrzymali materiały: zestawy fotografii i karty pracy oraz konkretne zadania do wykonania w grupach. Kiedy nadszedł czas prezentacji wykonanych zadań, uczniowie z dużym zaangażowaniem przedstawili swoje prace. Prezentacje miały miejsce w części muzealnej Centrum, połączone były z dyskusją oraz wieloma pytaniami , które młodzież zadawała osobie prowadzącej warsztaty.

W czasie drugiej części zajęć w synagodze Chewra Misznajot uczniowie poznali główne zasady judaizmu, mając możliwość bezpośredniego kontaktu z najważniejszymi przedmiotami dla religii Żydów.

Oglądając wystawę w Centrum Żydowskim, drugoklasiści  poznali historię lokalnej, oświęcimskiej społeczności żydowskiej. Ekspozycja prezentuje fotografie, dokumenty, zabytkowe eksponaty oraz film ze wspomnieniami byłych żydowskich mieszkańców miasta.

Na wystawie uczniowie mogli też obejrzeć wyjątkowe judaika, stanowiące wyposażenie Wielkiej Synagogi w Oświęcimiu, zniszczonej w 1939 roku. Przedmioty odnalezione przez archeologów są dziś poruszającym symbolem zniszczonej kultury.

W części zajęć poza budynkiem Centrum Żydowskiego, młodzież poznała dom rodziny Klugerów (w którym po II wojnie światowej mieszkał Szymon Kluger, ostatni żydowski mieszkaniec Oświęcimia) ,centrum Oświęcimia,  gdzie bez trudu znaleźć można ślady działalności społeczności żydowskiej, której początki sięgają pierwszej połowy XVI wieku.

Następnym miejscem był cmentarz żydowski, gdzie młodzież zadawała pytania dotyczące specyfiki nagrobków żydowskich, znajdujących się na nich symboli itp.

Lekcja historii najnowszej, jaką dla uczniów i uczennic klasy 2 La były warsztaty w Centrum Żydowskim, pozwoliła im zapoznać się z jednym z kluczowych zagadnień dotyczących historii II Rzeczpospolitej na przykładzie Oświęcimia, zrozumieć, że przed II wojną światową część mieszkańców polskich miast stanowili Żydzi, byli wśród nich kupcy, rabini, lekarze i prawnicy. Od pokoleń zakładali na ziemiach polskich rodziny i tworzyli  niezwykle bogatą kulturę. Tragedia Holokaustu położyła nagle kres tętniącemu żydowskiemu życiu.

            Wizyta w Centrum była dla naszej młodzieży interesującą lekcją szacunku dla bogatej kultury i historii Żydów mieszkających na polskich ziemiach.

Współpraca
Powiat Bieruńsko-LędzińskiBieruńBojszowyChełm ŚląskiImielinTychyWojewództwo ŚląskieUrząd Marszałkowski Województwa ŚląskiegoŚląski Urząd Wojewódzki w KatowicachPowiatowy Urząd Pracy w TychachRevucaRoccagorgaUnicov