• Zmiana wielkości czcionki
  • Zmiana kontrastu

Formularz wyszukiwania

Lędziński szachista zagrał z najlepszymi szachistami świata

16 maja 2024

7 kwietnia br. w Centrum Konferencyjnym Polin w Warszawie odbył się turniej Superbet Rapid&Blitz Poland 2024 w ramach cyklu Grand Chess Tour. Jest to niezwykle prestiżowy turniej szachowy, który po raz trzeci odbył się w Polsce. Zagrała w nim dziesiątka czołowych szachistów świata.

Reprezentujący na co dzień Klub Szachowy „Górnik” Lędziny - Paweł Kwaśniewski, dzięki zaproszeniu Fundacji Superbet miał okazję zobaczyć ceremonię otwarcia turnieju.

Po oficjalnym rozpoczęciu jako jeden z dwudziestu sześciu zaproszonych gości miał okazję zagrać w pokazowej symultanie, gdzie jego przeciwnikami byli:

- Norweg Magnus Carlsen - uważany za najwybitniejszego szachistę w historii. Obecnie - rankingowo pierwszy zawodnik na świecie, Mistrz Świata w szachach w latach 2013-2023. W 2023 roku zrezygnował z obrony tytułu Mistrza Świata.

- Hindus Gukesh Dommaraju - 17-letni szachista, który w tym roku wygrał turniej kandydatów i w przyszłym roku zawalczy o tytuł Mistrza Świata w szachach, obecnie jest szóstym szachistą świata.

- Jan-Krzysztof Duda - najlepszy Polski szachista, od lat zaliczany jest do czołówki światowych szachistów. W 2021 roku zdobył Puchar Świata w szachach.

Na 26 szachownic padły jedynie dwa wyniki inne niż zwycięstwo arcymistrzów. Zremisowali wiceprezes Śląskiego Związku Szachowego Michał Paździora i współzałożyciel Warsaw Chess Club Piotr Jan Czajkowski.

Paweł Kwaśniewski, lędziński zawodnik, swoją partie przegrał, ale jak sam mówi - sama możliwość zobaczenia, a tym bardziej zagrania z tak znanymi zawodnikami, to dla niego nie tylko zaszczyt, ale też nagroda.

Współpraca
Powiat Bieruńsko-LędzińskiBieruńBojszowyChełm ŚląskiImielinTychyWojewództwo ŚląskieUrząd Marszałkowski Województwa ŚląskiegoŚląski Urząd Wojewódzki w KatowicachPowiatowy Urząd Pracy w TychachRevucaRoccagorgaUnicov