Konferencja ekologiczna w Powiatowym Zespole Szkół
3 czerwca w auli Powiatowego Zespołu Szkół w Lędzinach odbyła się III Ogólnopolska Konferencja Ekologiczna pod nazwą "Ekorozwój w Polsce i w Europie". Organizatorem konferencji był Powiatowy Zespół Szkół w Lędzinach.
Współorganizatorzy to: Powiat bieruńsko - lędziński oraz Wydział Elektryczny Politechniki Częstochowskiej.
Wśród Gości obecni byli:
Czesław Ryszka - Senator RP
Ewa Kołodziej - Poseł na Sejm RP
Piotr Czarnynoga - Radny Województwa Śląskiego
Natalia Gawrysiak - Asystent Posła na Sejm RP Michała Wójcika
Józef Neterowicz - Radca Ambasady Szwecji w Polsce
Anna Kubica - Przewodnicząca Rady Powiatu
Bernard Bednorz - Starosta bieruńsko – lędziński
Marek Spyra - Wiceprzewodniczący Rady Powiatu
Krystyna Wróbel - Burmistrz Miasta Lędziny
Beata Białowąs - Dyrektor Naczelny Izby Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej
Przedsiębiorczości w Katowicach
Tomasz Sadowski - Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska
Ewa Dziekońska - Prezes Koła PKE w Tychach
Grzegorz Plewniok - Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska w Bieruniu
Agnieszka Sklorz - Przedstawiciel Gminy Bojszowy
Tomasz Popławski - Dziekan ds. Nauki Wydziału Elektrycznego Politechniki
Częstochowskiej
Mirosław Pajor - Kierownik Działu BHP KWK „Ziemowit”
Stanisław Grygierczyk - Koordynator ds. Naukowych i Środowiskowych Parku
Naukowo – Technologicznego Euro Centrum
Robert Kubica - Prezes Zarządu e-Sbl Net Sp. z o.o.
Henryk Komendera - Prezes Zarządu Stowarzyszenia Przedsiębiorców Imielina
Krzysztof Zaręba - Prezes Izby Gospodarczej EKOROZWÓJ
Joanna Pruchnicka - Przedstawiciel CBiDGP Sp. z o.o.
Grzegorz Berger - Kierownik Działu Technicznego PGK Partner
Mirosław Początek - Specjalista Inżynier PGK Partner
Krzysztof Sykta - Okręgowa Izba Przemysłowo – Handlowa w Tychach
Stanisław Gawron - KOMEL Katowice
Marek Łechtański - Prezes firmy Viessmann w Mysłowicach
Sławomir Czerwonka - Tauron Wytwarzanie III oddz. Jaworzno
Ponadto w konferencji uczestniczyli uczniowie PZS w Lędzinach kształcący się w zawodzie technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej oraz wybrani uczniowie powiatowych gimnazjów.
Na obecność młodzieży zwrócił m.in. uwagę pan Józef Neterowicz, który podkreślił, że mentalność w zakresie wykorzystywania OZE należy kształtować od najmłodszych lat.
Wystąpienie Radcy Ambasady Szwecji w Polsce, który od 1975 r. mieszka i pracuje w Szwecji w przemyśle energetycznym i ochrony środowiska, wzbudziło duże zainteresowanie.
Opowiadał bowiem o efektywnym wykorzystywaniu przez Szwedów odpadów oraz o korzyściach płynących z takich działań.
Starosta bieruńsko - lędziński Bernard Bednorz przedstawił duże osiągnięcia powiatu w zakresie działań proekologicznych. Mówił także o kolejnych planach dotyczących tej ważnej tematyki.
"Innowacyjne i praktyczne projekty z zakresu wytwarzania energii elektrycznej z OZE oraz sposoby jej wykorzystania - samochody elektryczne" to z kolei tytuł wystąpienia Stanisława Gawrona z firmy KOMEL w Katowicach. Samochody elektryczne, o których opowiadał pan Gawron, można było dokładnie obejrzeć przed budynkiem szkoły.
Obszarem działalności Instytutu KOMEL jest problematyka maszyn elektrycznych małej i dużej mocy (projektowanie, wytwarzanie, badania, diagnostyka) oraz przemysłowe napędy elektryczne. W ostatnich latach przedmiotem szczególnego zainteresowania są napędy i silniki energooszczędne, w tym silniki z magnesami trwałymi, stosowane w pojazdach kołowych, szynowych, drogowych oraz urządzeniach latających.
W skład Instytutu wchodzi pion Badawczo-Rozwojowy, którego integralną częścią jest Laboratorium Maszyn Elektrycznych, prowadzące badania maszyn elektrycznych wirujących do mocy około 200 kW.
W strukturach Instytutu znajduje się także Zakład Wdrożeniowy, zajmujący się wykonywaniem modeli i prototypów maszyn projektowanych w Instytucie oraz małoseryjną produkcją prądnic, silników specjalnych z magnesami trwałymi, zespołów elektromaszynowych oraz elektronarzędzi.
Instytut dysponuje aktualnie różnymi pojazdami z napędem elektrycznym.
Są to: samochód osobowy Fiat Panda, samochody dostawcze: Fiat Fiorino i Peugeot Partner, pojazd elektryczny marki Re-Volt, motolotnia elektryczna oraz pojazdy typu quad (sportowe i odśnieżające), których napędy były zaprojektowane i wykonane w naszym Instytucie. Pojazdy te służą celom badawczym, a także wykorzystywane są w bieżącej działalności Instytutu.
PZS w Lędzinach współpracuje także z Parkiem Naukowo-Technologicznym Euro-Centrum w Katowicach. Stanisław Grygierczyk - Koordynator ds. Naukowych i Środowiskowych Parku przedstawił temat: "Pasywny budynek biurowo - laboratoryjny w PNT Euro - Centrum, zastosowane technologie, doświadczenia użytkownika".
W sposób poruszający przedstawili ekologiczne zagadnienia: Krzysztof Zaręba - Prezes Izby Gospodarczej EKOROZWÓJ oraz Janusz Flasza - wykładowca Politechniki Częstochowskiej, a także nauczyciel przedmiotów zawodowych energii odnawialnej w PZS w Lędzinach.
Wszystkie wystąpienia wzbudziły duże zainteresowanie i pokazały obszar wiedzy i doświadczeń związanych z OZE, które już są wykorzystywane w Polsce i w Europie. Goście zarówno w przerwie konferencji, jak i po jej zakończeniu żywo dyskutowali o stanie obecnym i przyszłości OZE. Wszyscy byli też zgodni, że jest to olbrzymi obszar wiedzy, który wymaga dalszego badania, a następnie praktycznego wykorzystania.
Tak więc przed młodym pokoleniem stoi zadanie niezwykłe: rozwój, zgłębianie wiedzy, wymiana europejskich i światowych doświadczeń w celu ochrony Ziemi i mądrego wykorzystywania OZE. Zainteresowanie tą tematyką wśród młodzieży obecnej na konferencji napawa optymizmem, że czeka nas dobra przyszłość.