Konferencja edukacyjna IPN w Izbie Tradycji przy KWK "Ziemowit"
W środę, 7 grudnia w Izbie Tradycji znajdującej się przy kopalni KWK "ZIEMOWIT" odbyła się konferencja edukacyjna traktująca o stanie wojennym i strajkach górniczych, jakie miały miejsce w roku 1981. Organizatorami konferencji był katowicki oddział IPN, starostwo powiatowe i KWK „Ziemowit”.
- Stan wojenny był sukcesywnie przygotowywany na przestrzeni całego roku. Władza nie miała najmniejszej ochoty na dialog ze społeczeństwem – oznajmił dr Ryszard Mozgol, pracownik katowickiego oddziału IPN w trakcie swojego referatu wygłoszonego na konferencji edukacyjnej w Lędzinach. – Dziś nie mamy już wątpliwości co do tego, że stan wojenny absolutnie nie był koniecznością – dodał.
13 grudnia 1981 roku Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego (WRON), która - jak twierdzą historycy Instytutu Pamięci Narodowej – nie miała umocowania prawnego, wprowadziła w Polce stan wojenny. Tego dnia złamano nadzieje milionów Polaków i na wiele lat odsunięto szanse na demokratyczne i kapitalistyczne przemiany w naszym kraju.
Wprowadzenie stanu wojennego w grudniu 1981 roku zostało odrzucone przez większą część Ślązaków. To właśnie na Śląsku sprzeciw wobec ogłoszenia zapisów dekretu przybrał tragiczny przebieg i doprowadził do rozlewu krwi.
Zbliża się 35. rocznica tych dramatycznych wydarzeń. Zdaniem samorządowców powiatu bieruńsko-lędzińskiego jest to znakomita okazja do przypomnienia roli jaką odegrali górnicy i mieszkańcy powiatu bieruńsko-lędzińskiego w sprzeciwie wobec wprowadzenia stanu wojennego. Stąd pomysł na konferencję pod hasłem "Niezłomni'81".
IPN-owska konferencja skierowana była przede wszystkim do nauczycieli przedmiotów humanistycznych szkół powiatu bieruńsko-lędzińskiego. Jej tytuł to: „Opór społeczny mieszkańców powiatu bieruńsko-lędzińskiego w czasie stanu wojennego w 35. rocznicę strajku na KWK „Ziemowit” i KWK „Piast”. Wprowadzenie stanu wojennego w województwie katowickim”.
Jednym z przyczynków do zorganizowania tak ciekawej konferencji na terenie naszego miasta była niedawna promocja książki Aleksandry Nowackiej, wydanej przez gminę Lędziny: „Niezłomny- rzecz o pułkowniku Jerzym Szewełło” (Kliknij tutaj). Książka ta opowiada o strajku na kopalni „Ziemowit” i o tym, jak dzięki dobrej woli i niezłomnej postawie pułkownika Szewełło udało się uniknąć wielkiej tragedii. Na kilka tygodni przed promocją „Niezłomnego” dyrektor katowickiego oddziału IPN dr Andrzej Sznajder spotkał się w Lędzinach z burmistrz miasta Krystyną Wróbel. Otrzymał w prezencie egzemplarz książki i został zaproszony do zwiedzenia Izby Tradycji przy KWK „Ziemowit”. Jak sam podkreślił wygłaszając słowo wstępu do konferencji, miejsce to wywarło na nim niesamowite wrażenie. – Zobaczywszy po raz pierwszy Izbę Tradycji znajdującą się w Lędzinach nie miałem wątpliwości, że jest to idealne miejsce na zorganizowanie konferencji dotyczącej strajków na kopalniach „Ziemowit” i „Piast” – powiedział.
Wśród zaproszonych na konferencję gości znaleźli się min.: były dyrektor KWK „Ziemowit”, bezpośredni uczestnik grudniowych wydarzeń - Antoni Piszczek; Alojzy Lysko - współtwórca książki „Niezłomny-rzecz o pułkowniku Jerzym Szeweło”; Krzysztof Setlak –obecny dyrektor połączonych kopalń „Piast-Ziemowit”; a także przedstawiciele władz samorządowych: starosta bieruńsko-lędziński Bernard Bednorz, jego zastępca Henryk Barcik, przewodnicząca rady powiatu Anna Kubica, wiceprzewodniczący rady powiatu Marek Spyra, burmistrz Lędzin Krystyna Wróbel, burmistrz Bierunia Krystian Grzesica, przewodniczący rady miasta Bieruń Adam Rozmus oraz burmistrz Imielina Jan Chwiędacz.
W ramach konferencji wygłoszone zostały przez pracowników Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach cztery referaty. Prelegenci duży nacisk kładli na to by podpowiedzieć nauczycielom jak najskuteczniej zachęcić młodzież do nauki historii współczesnej.
W trakcie spotkania odbyła się premierowa prezentacja reportażu (z fotokastem) pt.: „Komisarz Jerzy”, przygotowanego przez redaktora Jana Smyka z Radia Białystok i redaktor Annę Sekudewicz z Polskiego Radia Katowice. Nagranie to powstało na bazie obszernych wypowiedzi uczestników grudniowych zdarzeń na „Ziemowicie”: Antoniego Piszczka, Alojzego Lyski, ks. kanonika dr Józefa Przybyły i Aleksandry Nowackiej - siostry pułkownika Szewełło i autorki książki „Niezłomny”.
Reportaż ten wyemitowano premierowo w radio:
- w Polskim Radio Katowice – 11 grudnia o godzinie 17.15
- w radiowej „Trójce” – 13 grudnia o godzinie 21.00
Reportaż "Komisarz Jerzy" dostępny jest do odsłuchania w załączniku poniżej.
Więcej zdjęć z konferencji znajduje się pod poniższym linkiem:
Zapraszamy na portal IPN: 13grudnia81.pl