• Zmiana wielkości czcionki
  • Zmiana kontrastu

Formularz wyszukiwania

Komunikat Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska

14 stycznia 2013

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach w oparciu o dane uzyskane w ramach śląskiego monitoringu jakości powietrza informuje, że w dniu 14.01.2013 r. w godzinach przedpołudniowych nie wystąpiły przekroczenia dopuszczalnego poziomu stężeń jednogodzinnych dwutlenku siarki, dwutlenku azotu, ośmiogodzinnych stężeń tlenku węgla oraz ośmiogodzinnego poziomu docelowego ozonu.

W dniu 13.01.2013 r.: nie wystąpiły przekroczenia wartości dopuszczalnych średnich stężeń:
jednogodzinnych dwutlenku azotu (200 µg/m3),
jednogodzinnych dwutlenku siarki (350 µg/m3),
24-godzinnych dwutlenku siarki (125 µg/m3),
ośmiogodzinnych stężeń tlenku węgla (10000 µg/m3),
ośmiogodzinnych stężeń poziomu docelowego ozonu (120 µg/m3).
wystąpiły przekroczenia wartości dopuszczalnych średnich stężeń 24-godzinnych pyłu zawieszonego PM10 (50 µg/m3) na stacjach w Żywcu o 278%, Gliwicach o 94%, Rybniku o 88%, Zabrzu o 74%, Wodzisławiu o 72%, Bielsku-Białej o 66%, Sosnowcu o 64%, Katowicach o 58%, Tychach o 50%, Cieszynie o 32%, Dąbrowie Górniczej o 22%, Złotym Potoku gm. Janów (stacja tła regionalnego) o 2%.

Zakład Monitoringu i Modelowania Zanieczyszczeń Powietrza IMGW-PIB Oddział w Krakowie z/s w Katowicach w oparciu o prognozę pogody Centralnego Biura Prognoz Meteorologicznych IMGW-PIB przedstawia prognozę jakości powietrza dla województwa śląskiego w dniach 14-15.01.2013 r.
W dniu 14.01.2013 (poniedziałek) jesteśmy na skraju wyżu znad Litwy i Białorusi. Od południa regionu nasuwa się strefa ciepłego frontu atmosferycznego, związana z niżem adriatyckim. W dzień zachmurzenie duże. Od południa województwa postępujące opady śniegu. Temperatura maksymalna od -3 do -1ºC, w Beskidach od -2 do -4°C. Wiatr umiarkowany, południowo-wschodni. Wysoko w górach wiatr okresami dość silny i porywisty (do 17 m/s), powodujący zawieje i zamiecie śnieżne.
W związku z taką sytuacją meteorologiczną, jakość powietrza na obszarze województwa śląskiego będzie zróżnicowana w swym przebiegu dobowym, jednak generalnie będzie ona mało korzystna. Niekorzystna jakość powietrza powinna występować głównie w obszarach zabudowy miejskiej, a także w dolinach, kotlinach i obniżeniach terenu, gdzie stężenia pyłu zawieszonego PM10 mogą dość znacząco przekraczać progowy poziom 50 µg/m3. Najbardziej narażone na okresowo wysokie stężenia pyłu zawieszonego będą tereny aglomeracji rybnicko-jastrzębskiej oraz aglomeracji górnośląskiej, a także kotlina żywiecka. Stężenia pozostałych monitorowanych substancji będą układały się w zakresach poziomów dopuszczalnych.
W dniu 15.01.2013 (wtorek) będziemy w zasięgu rozległego niżu środkowoeuropejskiego, w strefie nasuwającego się od wschodu ciepłego frontu atmosferycznego. Napłynie cieplejsze powietrze z południowego-wschodu. W dzień zachmurzenie duże. Słabe opady śniegu i deszczu ze śniegiem. Temperatura maksymalna około 0°C, w Beskidach od -3 do -1°C. Wiatr słaby, zmienny. Wysoko w górach wiatr umiarkowany i dość silny, porywisty (do 17 m/s), południowo-zachodni.
W związku z taką sytuacją meteorologiczną, warunki aerosanitarne w naszym regionie mogą się jutro nieco pogorszyć. W aglomeracji rybnicko-jastrzębskiej, w aglomeracji górnośląskiej, jak również w kotlinie żywieckiej, mogą występować wysokie stężenia pyłu zawieszonego PM10, o wartościach znacząco przekraczających progowy poziom 50 µg/m3. Stężenia innych mierzonych zanieczyszczeń powinny układać się na zbliżonych zakresach wartości dopuszczalnych jak w poprzedniej dobie.

Współpraca
Powiat Bieruńsko-LędzińskiBieruńBojszowyChełm ŚląskiImielinTychyWojewództwo ŚląskieUrząd Marszałkowski Województwa ŚląskiegoŚląski Urząd Wojewódzki w KatowicachPowiatowy Urząd Pracy w TychachRevucaRoccagorgaUnicov