Kapituła przyznała Clemensy `AD 2010
Krzysztof Gryksa - witrażownik z Bierunia, Rafał Bula - dokumentalista, historyk-amator, autor książek o przeszłości naszej ziemi (przede wszystkim Lędzin i Chełmu Śląskiego) oraz Zygmunt Folta - dyrektor Centrum Badań i Dozoru Górnictwa Podziemnego w Lędzinach zostali kolejnymi laureatami przyznanej po raz dziesiąty Nagrody Starosty Bieruńsko-Lędzińskiego w Dziedzinie Kultury.
Kapituła wybrała ich kandydatury spośród nominowanych i przyznała im Clemensy: Pro Arte (za osiągnięcia w twórczości artystycznej), Pro Cultura (za upowszechnienie kultury) i Pro Publico Bono (za wspieranie inicjatyw na rzecz kultury i ochrony jej dóbr). Nagrody zostaną wręczone w marcu podczas uroczystości w Lędzinach. - KRZYSZTOF GRYKSA (35 l.). Wykształcenie zdobył w pracowni już nieżyjącego mistrza Pawła Felkla. W latach 1995-1997 był kierownikiem działu witraży w Wytwórni Lamp Mosiężnych i Witraży Z.M. Bobrzeccy w Katowicach. W 1997 r. otworzył prywatną Pracownię Witraży w Bieruniu Starym.
Jego prace przyozdobiły kilkanaście świątyń w Polsce. Na szczególną uwagę zasługują projekty i realizacja witraży do świątyń:
- Sanktuarium Maryjne w Licheniu Starym - Zabytkowy Kościół św. Doroty. Projekt i realizacja zespołu 16. witraży, z których 12 stanowi cykl opowiadający historię cudownego obrazu Matki Bożej Licheńskiej.
- Sanktuarium Matki Bożej Śnieżnej - Opiekunki Rodzin w Pilicy Biskupicach przy Klasztorze o. Franciszkanów. Projekt i realizacja zespołu 14. witraży z przedstawieniami figuralnymi postaci świętych.
- Kościół Trójcy Przenajświętszej w Wiśle Wielkiej koło Pszczyny. Projekt i realizacja 4. witraży do okien prezbiterium z przedstawieniami figuralnymi postaci świętych.
Wykonywał szereg prac remontowo-konserwatorskich istniejących witraży (m.in. w kościołach św. Bartłomieja i św. Walentego w Bieruniu Starym, Miłosierdzia Bożego w Tychach) oraz żyrandola kryształowego z połowy XIX w. składającego się z 970 kryształów w kaplica p.w. św. Antoniego z Padwy przy parafii Wniebowzięcia NMP w Kobiórze.
Na terenie powiatu witraże Gryksy można oglądać między innymi w oknach Urzędu Stanu Cywilnego bieruńskiego ratusza,w bramie pomiędzy kościołem św. Walentego a Domem Pogrzebowym.
RAFAŁ BULA (79 l.). Rodem z Lędzin, mieszka w Chełmie Śląskim. Inżynier elektryk, górnik. Jest pasjonatem historii lokalnej. Ma duże, zasługujące na uznanie osiągnięcia w dokumentowaniu historii naszego powiatu. Jest autorem „Kroniki Kopalni Piast. Zarys historyczny: 1842- 1964", „Kroniki Kopalni Ziemowit", opracowania „Początki górnictwa w Lędzinach", współpracował przy redagowaniu „Kalendarza Górniczego Kopalni Ziemowit" ukazującego się w latach 1984-2003, współautorem rozdziałów monografii „Lędziny. Zarys dziejów", pod redakcją prof. Franciszka Serafina oraz albumu „Lędziny w fotografii". W 2003 roku wydał pracę „O tych, którzy zginęli w czasie II wojny światowej", zawierającą listę poległych i pomordowanych mieszkańców Chełmu Śląskiego w czasie II wojny światowej, która zawierała apel o pomoc w uzupełnieniu spisów poległych i pomordowanych w czasie II wojny światowej. Na podstawie tej broszury w 2005 roku wydał książkę „Unicestwieni przez wojnę i kłamstwo 1939-1955. Ofiary wojny w gminie i parafii Chełm Śląski". W 2010 roku napisał książkę „Świadkowie cierpienia i śmierci w Lędzinach 1939 - 1955".
ZYGMUNT FOLTA (60 l.). Prezes Zarządu Centrum Badań i Dozoru Górnictwa Podziemnego Sp. z o.o. w Lędzinach. Prezes Zygmunt Folta i kierowana przez niego Firma realizuje ideę społecznej odpowiedzialności biznesu poprzez zaangażowanie w różne akcje i inicjatywy lokalne, także kulturalne. Corocznie wspiera obchody Dni Lędzin. W 2010 roku Centrum zaangażowało się w organizację jubileuszu 850-lecia Lędzin. Za wspieranie działalności kulturalnej Lędzin CBiDGP otrzymało tytuł Mecenasa Roku 2010. Działalność Centrum w obszarze kultury obejmuje także kultywowanie tradycji górniczych charakterystycznych dla miasta i regionu. Zygmunt Folta jest m.in. współautorem książki „Górnicze etos - tradycja i współczesność"
Żródło: www.powiatbl.pl