• Zmiana wielkości czcionki
  • Zmiana kontrastu

Formularz wyszukiwania

JAK POSZERZAĆ SWOJE KOMPETENCJE I UMIEJĘTNOŚCI DZIĘKI WSPARCIU UE

23 stycznia 2019

Nieustanne poszerzanie swoich kompetencji w XXI wieku to właściwie konieczność. Nikogo nie trzeba do tego specjalnie przekonywać. Kompetencje interpersonalne, kreatywność, swobodne poruszanie się w świecie technologii to umiejętności, które są i będą niezwykle cenne zarówno w naszym życiu zawodowym, jak i prywatnym. W świecie, w którym dostęp do informacji ma większość z nas bez limitu, liczy się to, czy te informacje potrafimy znaleźć i odpowiednio wykorzystać. Często pracując w grupie lub w środowisku innowacyjnym. Nie musi to być jednak przykra konieczność czy też na tyle droga, że nie możesz sobie na nią pozwolić. W tym artykule chcemy pokazać kilka możliwości, dzięki którym bezpłatnie lub za proporcjonalnie niewielką kwotę w porównaniu do stawek rynkowych możesz popracować nad rozwojem umiejętności miękkich.

1. Akademia Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Na stronie głównej portalu czytamy, że daje on dostęp do 94 szkoleń elektronicznych, w tym 42 biznesowych typu e-learning, 42 biznesowe szkolenia typu m-learning (na urządzenia mobilne: smartfony i tablety) oraz 5 szkoleń e-learning i 5 szkoleń m-learning dedykowanych szkoleniowcom. Tematyka jest stosunkowo obszerna, m.in. jak założyć swoją firmę, marketing, sprzedaż, kompetencje miękkie. Po ukończeniu kursu i uzyskaniu pozytywnego wyniku w teście otrzymujesz certyfikat. Szkolenia i certyfikaty są bezpłatne.

 

 

To forma kursu e-learningowego, w której czytasz treści, masz dodatkowe obrazki i prowadzi Cię miły głos. Serwowana wiedza przypomną trochę treści z książek i trudno tutaj szukać case’ów praktyków. Niemniej, na wprowadzenie do tematyki wystarczy.

 

 

JAK ZACZĄĆ?

Wejdź na stronę:

KROK 1: www.akademiaparp.gov.pl

KROK 2: W kaflu po prawej stronie, w zakładce 'szkolenia biznesowe' znajdziesz wykaz dostępnych kursów. Sprawdź czy któryś z tematów jest dla Ciebie interesujący.

KROK 3: Zarejestruj się. Uwaga, platforma jest finansowa ze środków unijnych, więc przygotuj się na to, że będą od Ciebie wymagali podania szeregu danych, aby móc korzystać z zasobów. To typowe dla szkoleń współfinansowych ze środków publicznych.

KROK 4: Rozpocznij kurs i zdobądź certyfikat.

 

 

2. Centrum Edukacji Szczecińskiego Parku Naukowo-Technologicznego

Bezpłatne kursy e-elarningowe dla osób prowadzących firmy, dzieci i młodzieży. Słowem, dla tych, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę z zakresu przedsiębiorczości, biznesu, IT. W ofercie znajdziesz kursy z zakresu zarządzania (w tym z coachingu, mentorigu), informatyki, B2B, nowych technologii, marketingu, zawodów przyszłości (np. broker informacji), kurs języka niemieckiego. W ramach większości kursów można uzyskać bezpłatny certyfikat lub zaświadczenie.

JAK ZACZĄĆ:

KROK 1: Wejdź na stronę: http://centrumedukacji.eu/mod/page/view.php?id=1376

KROK 2: Przejrzyj ofertę – znajdziesz ją w zakładce 'kategorie kursów', dostępną po lewej stronie witryny.

KROK 3: Zarejestruj się i uruchom konto.

KROK 4: Rozpocznij naukę w wybranym obszarze.

 

 

3. Mentor-Tutor-Trener: www.strona-rozwoju.pl

Platforma bardziej dla ekspertów z zakresu rozwoju niż bezpośrednio uczących się. To forma internetowej komunikacji pomiędzy Uczniem i Nauczycielem. Swoje konto zakłada zarówno specjalista i uczestnik/uczestnicy kursu. Dzięki niej, trener/coach/mentor może komunikować się poprzez platformę z osobą, z którą pracuje. Dodatkowo, może wykorzystywać elementy grywalizacji (ułożyć coś ala plan gry w rozwoju, podczas której Uczestnicy zdobywają punkty i kolejne kroki milowe w drodze do swojego celu). Platforma dostarcza sporo materiałów, ćwiczeń, testów ekspertom. Aby móc z nich skorzystać trzeba założyć konto, przedstawić certyfikat potwierdzający kwalifikacje oraz przejść egzamin. Potem możesz z materiałów korzystać bezpłatnie. Ale również w wersji ogólnodostępnej znajdziesz część materiałów. Zamysł platformy jest bardzo ciekawy. Niemniej, jest ona nadal w fazie testów i tworzenia, co sprawia, że poruszanie się po niej bywa trudne. Także, opcja dla cierpliwych. 

 

 

4. SALTO – YOUTH: https://www.salto-youth.net

 

Salto Youth to sieć sześciu organizacji w krajach Unii Europejskiej, która wspiera osoby pracujące z młodzieżą. Sieć, a w tym przypadku polecana strona stanowi także źródło materiałów szkoleniowych do pracy z młodymi, i nie tylko w obszarze kształtowania postaw, kompetencji i umiejętności. Sieć jest bezpośrednio powiązana z programem ERASMUS+

Na stronie znajdziesz kalendarz z informacjami o ważnych wydarzeniach dla młodych w UE, bazę trenerów, propozycji partnerstw do projektów oraz NARZĘDZIOWNIK.

NARZĘDZIOWNIK to internetowa wyszukiwarka ogromnej ilości ćwiczeń, narzędzi do pracy z ludźmi pogrupowanych tematycznie. To bezpłatne źródło ponad 1800 ćwiczeń!

Wystarczy wejść na stronę wyszukiwarki: https://www.salto-youth.net/tools/toolbox/search/

Wpisać zakres tematyczny w obrębie którego szukasz ćwiczenia, np. facylitacja grup, przejrzeć i wybrać najbardziej optymalne rozwiązanie dla Twojej grupy. W wyszukiwarce masz też wyróżnione podpowiedzi tematyczne zgodne z elementami procesu grupowego.

Wyzwanie dla potencjalnego odbiorcy stanowi fakt, że strona z narzędziami nie jest dostępna w języku polskim. Także konieczna jest znajomość języka angielskiego.

 

 

5. SZKOLENIA BEZPOŚREDNIE DOFINANSOWANE Z UE

 

Jeśli nie lubisz się uczyć w Internecie możesz skorzystać z dofinasowania do szkoleń (pod warunkiem spełnienia określonych wymogów).

 

Baza Usług Rozwojowych

To opcja dla osób, które chcą ukończyć profesjonalne szkolenie, kurs , np. z Agile’a, Scruma, projektowania wnętrz, coachingu….w formie stacjonarnej w wybrane przez siebie firmie szkoleniowej, doradczej. Można w tym zakresie pozyskać dofinansowanie z Unii Europejskiej. Cała usługa działa na zasadzie bonów szkoleniowych i jest oferowana właścicielom i pracownikom firm (to jest pewne ograniczenie).

 

Wyobraź sobie Anię, która pracuje w firmie usługowej od 10 lat. Marzy się jej, aby wreszcie wybrać się na szkolenie z zakresu zwinnego zarządzania projektami. Przejrzała ofertę na rynku, wybrała sobie firmę, w której chciałaby takie szkolenie zrealizować, ale jest ono dla niej za drogie.

Ania, dowiedziała się, że istnieje Baza Usług Rozwojowych, tzw. BUR. Weszła więc na stronę:www.uslugirozwojowe.parp.gov.pl, wpisała w wyszukiwarce (okienko z lupą) interesującą ją tematykę szkolenia i wyświetliły się jej firmy wpisane do tej bazy, które organizują jej wymarzone szkolenie. Kliknęła na organizatora, sprawdziła zakres, terminy. I stwierdziła, że to jest to. Okazało się, że może w ramach dofinansowania ze środków unijnych uzyskać dofinansowanie kursu do 80% jego wartości. Pomyślałam, że to brzmi bardzo dobrze.

Zadzwoniła więc do firmy organizującej szkolenie i zapytała, co zrobić, aby uzyskać dofinansowanie?

 

Przedstawiciel powiedział jej, że na szkolenie zgłasza ją i rozlicza się pracodawca. Nie można się zgłosić jako osoba fizyczna lub pracownik instytucji publicznej. To są szkolenia dla pracowników mikro, małych i średnich  firm. Jeśli szef wyrazi zgodę, Ania dzwoni do  jednego z operatorów w danym województwie, który przyznaje bony szkoleniowe i mówi, że chce wziąć udział w szkoleniu. Operator przesyła dokumenty do wypełnianie (trochę tego jest) i w ciągu kilkunastu dni otrzymuje odpowiedź czy dofinansowanie zostało przyznane. Ania jest gotowa do udziału w szkoleniu.

 

Za szkolenie w tych ok. 20% płaci Operatowi przyznającemu bony szkoleniowe (a nie firmie szkoleniowej) szef Ani. Operator rozlicza się z firmą szkoleniową. Choć w części województw rozliczenie następuje na podstawie refundacji. Przedsiębiorca płaci za całe szkolenie, a potem otrzymuje zwrot dofinansowania od operatora. W poszczególnych województwach procedura przyznania bonów może się różnić, dlatego konieczny jest kontakt z operatorem (np. województwo mazowieckie i pomorskie są wyłączone z tego programu, ale możesz skorzystać ze szkoleń w innych województwach).

 

OPERATORZY PRZYZNAJĄCY BONY SZKOLENIOWE

Wykaz Operatorów przyznających bony szkoleniowe znajdź na stronie: http://serwis-uslugirozwojowe.parp.gov.pl/dofinansowanie. Najczęściej jednak firmy szkoleniowe podpowiedzą Ci co zrobić, aby uzyskać dofinansowanie.

 

Poziom dofinansowania zależy, m.in. od:

- wielkości firmy (np. w woj. śląskim mikroprzedsiębiorstwa -80%, małe – 70%, średnie – 50%)

- siedziby firmy zgłaszającej pracowników na szkolenie i siedziby firmy szkoleniowej. Jeśli są z różnych województw, poziom dofinansowania ulega obniżeniu. Zatem, pod względem finansowym najbardziej płaca się wybierać firmy szkoleniowe z województwa, w którym działania nasza firma.

- można uzyskać dodatkowe progi dofinansowania w przypadku spełnienia dodatkowych warunków, które opisane są na stronie: http://serwis-uslugirozwojowe.parp.gov.pl/dofinansowanie po wybraniu określonego województwa. Nie można uzyskać większego dofinansowania niż 80%.

- Nie można uzyskać dofinansowania w woj. mazowieckiem i pomorskim.

- Są także wprowadzone limity kwotowe na szkolenia dot. poszczególnych firm. Są one różne dla województw. Przedsiębiorca ze Szczecina może otrzymać nawet 400 tys. zł na szkolenie swoich pracowników, podczas gdy jego kolega z Lublina już tylko 15 tys. zł.

Współpraca
Powiat Bieruńsko-LędzińskiBieruńBojszowyChełm ŚląskiImielinTychyWojewództwo ŚląskieUrząd Marszałkowski Województwa ŚląskiegoŚląski Urząd Wojewódzki w KatowicachPowiatowy Urząd Pracy w TychachRevucaRoccagorgaUnicov