II seminarium szkoleniowe pod Patrontem Honorowym Burmistrza Miasta Lędziny
Dnia 9 maja 2018 roku o godz. 9:00 w sali audiowizualnej na Placu Farskim w Lędzinach pod Patrontem Honorowym Burmistrza Miasta Lędziny rozpoczęło się II seminarium szkoleniowe „Stres i trauma – wpływ na umysł, emocje i ciało".
Realizatorem seminarium była Fundacja FASTRYGA, a partnerami Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Lędzinach, Zespół Interdyscyplinarny w Lędzinach i Miejski Ośrodek Kultury w Lędzinach. Seminarium szkoleniowe poprowadziły dr n. med. Małgorzata Klecka: założycielka i Prezes Fundacji FASTRYGA oraz mgr Barbara Grumuła – pedagog, socjoterapeuta. Obie prelegentki są specjalistkami w terapii traumy – Somatic Experiencing.
Głównym zamierzeniem spotkania była profesjonalizacja działań pomocowych i budowanie interdyscyplinarności rozwiązywania problemów osób i rodzin uwikłanych różnymi problemami i kryzysami, które destabilizują ich funkcjonowanie społeczne i prowadzą do bezradności oraz dysfunkcji rodziny.
Celem seminarium szkoleniowego było wzmocnienie własnych zasobów w pracy z drugim człowiekiem, wymiana doświadczeń i dobrych praktyk, ukazanie nowej perspektywy pomagania innym, przeciwdziałanie wypaleniu zawodowemu, wypracowanie interdyscyplinarnych strategii profilaktycznych i interwencyjnych oraz utrwalenie systemu pomocy dla przedstawicieli podmiotów pomocowych działających na terenie miasta Lędziny.
Tematy poszczególnych wykładów: „Ciało pamięta. Podejście somatyczne w rozumieniu traumy”, „Rodzina jeden organizm – organizacja i reorganizacja stresu i traumy”, „Zaburzenia więzi w rodzinach z problemem alkoholowym i przemocy domowej”, „Rodzina jako system naczyń połączonych – transgeneracyjne przekazy”.
Uczestnicy seminarium uzyskali wiedzę o najnowszych odkryciach związanych z rozumieniem zachowań dzieci i młodzieży oraz osób dorosłych, nowe narzędzia przydatne w pracy z osobami, dziećmi i rodzinami wspierające rozwój w obszarze zaufania, bezpieczeństwa, regulacji emocjonalnej, autonomii, redukcji negatywnych skutków przewlekłego stresu i traumy.
W seminarium szkoleniowym wzięło udział 58 osób zajmujących się zawodowo pomaganiem, m.in. terapeuci, instruktorzy, pedagodzy, psycholodzy, pracownicy socjalni, policjanci, asystenci rodzin, położne, pielęgniarki, pracownicy żłobków i przedszkoli, nauczyciele, wychowawcy, kuratorzy sądowi, strażnicy miejscy, pracownicy Urzędu Miasta Lędziny, członkowie Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Lędzinach i Zespołu Interdyscyplinarnego w Lędzinach, a także przedstawiciele organizacji non-profit.