Hołdunów - kulturalną enklawą
Dzielnica Hołdunów została ujęta w projekcie Muzeum Miejskiego w Tychach pod nazwą „Enklawy kulturowe”. 21 października pracownicy tejże placówki Agnieszka Szymula i Patryk Oczko spotkali się z dyrektor MOK Joanną Figurą oraz pasjonatami historii lokalnej Leszkiem Kwitem, Bogusławem Żogałą, i Mirosławem Leszczykiem.
Zapoznali ich z ideą projektu i wyjaśnili jakiego rodzaju pomocy potrzebują od lędzińskiej instytucji, stowarzyszeń i osób prywatnych.
Dalsza część rekonensansu miała już charakter 3,5 – godzinnej wędrówki pieszej po najstarszej części Hołdunowa, czyli na północ od ulic Ruberga i Gajowej. Począwszy od samej siedziby MOK-u będącej poddanym gruntownej renowacji budynkiem dawnego ewangelickiego probostwa z 1788 roku, poprzez nowy kościół ewangelicko-augsburski pw. Trójcy Świętej z 1986 roku, cmentarz parafialny z zabytkową kostnicą, kościół rzymsko-katolicki pw. Chrystusa Króla z 1989 roku, osiedle drewnianych domków fińskich z lat 50-tych XX wieku, ulicę Gwarków, w której okolicy znajdował się ongiś folwark Kiełpowy, czyli miejsce, gdzie najpierw osiedlono grupę 302 uciekinierów z Kóz koło Bielska Białej oraz północny odcinek ulicy Hołdunowskiej, przy której znajdują się jeszcze resztki XVIII- i XIX-wiecznych zabudowań osiedla Anhalt, będącego zalążkiem Hołdunowa w obecnych granicach.