"GDY GAŚNIE PAMIĘĆ LUDZKA, DALEJ MÓWIĄ KAMIENIE– 13 GRUDNIA 1981– PAMIĘTAMY"
W ramach obchodów 40 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 2 w Lędzinach przystąpiła 30 września bieżącego roku do organizowanego przez Śląskiego Kuratora Oświaty, projektu edukacyjnego „Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie– 13.12.1981– Pamiętamy”. Projekt był skierowany do uczniów i nauczycieli szkół podstawowych i ponadpodstawowych naszego województwa, a jego celem było przygotowanie młodych ludzi do świadomego przeżywania 40 rocznicy wprowadzenia w Polsce stanu wojennego.
W ramach projektu, od października do grudnia zrealizowano wiele działania upamiętniających wydarzenia 1981 roku.
Przygotowano szkolny kącik patriotyczno- historyczny, zorganizowano stałą wystawę plakatów edukacyjnych oraz multimedialny pokaz slajdów dotyczących stanu wojennego, strajku na kopalniach „Piast” i „Ziemowit” i tragedii na terenie kopalni "Wujek".
Przeprowadzono lekcje historii w klasach VII i VIII z wykorzystaniem materiałów edukacyjnych przygotowanych przez IPN, a poświęconych stanowi wojennemu. Uczniowie uczestniczyli również w dwóch lekcjach online „ Czworonożni przyjaciele” i „ Przełomy PRL” przeprowadzonych przez Śląskie Centrum Wolności i Solidarności oraz w projekcji filmu „Nie zabierajcie mamy”. W ramach projektu 15 grudnia 2021 r zostały zorganizowane lekcje poświęcone 40 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego i strajku na kopalni „Ziemowit”. Podczas lekcji uczniowie zobaczyli film animowany przygotowany przez IPN, o wprowadzeniu stanu wojennego, oraz wysłuchali nagrania wywiadu z księdzem Józefem Przybyłą– świadkiem tamtych wydarzeń. Zapoznali się również z nagraniami ze spotkania poświęconego publikacji książki „Niezłomny- rzecz o pułkowniku Jerzym Szewełło” oraz z reportażem „Komisarz Jerzy”.
Obchodom wydarzeń grudniowych towarzyszyły również okolicznościowe konkursy wojewódzkie: konkurs plastyczno- literacki „Tropiciele historii- poszukiwanie ludzi Solidarności” i konkurs literacki „Stan wojenny we wspomnieniach naszych bliskich” oraz szkolny konkurs wiedzy o stanie wojennym.
W ramach projektu „Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie”, również nauczyciele wzięli udział w cyklu wykładów „Odkrywamy historię Solidarności”: „Pamięć o tych, którzy współtworzyli Związek Solidarność” i „Drogowskazy pozostawione przez kard. Stefana Wyszyńskiego na czas kryzysu”.
Tradycyjnie,13 grudnia o 19.30, uczniowie wzięli udział w ogólnopolskiej akcji „Zapal Światło Wolności”.