• Zmiana wielkości czcionki
  • Zmiana kontrastu

Formularz wyszukiwania

FAS w Lędzinach

8 września 2010

9 września  o godz. 9.09. w Urzędzie Miasta Lędziny ul. Lędzińska 55 organizowane będą X - jubileuszowe obchody Światowego Dnia FAS w Polsce, które rozpocznie konferencja naukowa pn.: „Wspieranie rozwoju dziecka z zaburzeniami rozwojowymi typu FASD".

Patronat nad obchodami Dnia FAS w Lędzinach objął Burmistrz Miasta Lędziny. W roku 2001 Stowarzyszenie Zastępczego Rodzicielstwa Oddział Śląski we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Lędzinach zainicjowało obchody Dnia FAS w Polsce, zapoczątkowując społeczną debatę dotyczącą szkód zdrowotnych wywołanych spożywaniem alkoholu przez kobiety ciężarne. Współpracowaliśmy w tym obszarze z wieloma ośrodkami: Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej Województwa Śląskiego, Śląskim Centrum Zdrowia Publicznego w Katowicach, Państwową Agencją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Warszawie. Od dwóch lat patronat naukowy nad konferencją obejmuje Katedra i Klinika Psychiatrii i Psychoterapii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Celem tegorocznej konferencji jest pogłębienie wiedzy w zakresie diagnostyki i terapii FASD (Fetal Alcohol Spectrum Disorder - poalkoholowe spektrum zaburzeń rozwojowych) oraz budowanie systemu terapii i wsparcia.

 

Płodowy Zespół Alkoholowy (FAS, PZA) należy do grupy fizycznych i umysłowych schorzeń wrodzonych. Jego objawy to np.: wady rozwojowe (m.in.:serca i stawów), uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego, zaburzenia neurologiczne, opóźnienie rozwoju fizycznego i psychicznego, zaburzenia zachowania, niedorozwój umysłowy, nadpobudliwość psychoruchowa. Skutkiem tych nieprawidłowości mogą być u dziecka trudności z uczeniem się, koncentracją uwagi, pamięcią i zdolnością do rozwiązywania problemów, brak koordynacji ruchowej i zaburzenia mowy. Uszkodzenia typu FAS mają wpływ na rozwój intelektualny oraz społeczny także w okresie dorastania i po osiągnięciu dorosłości. Osoby cierpiące na FAS (PZA) nie są w stanie wziąć na siebie odpowiedzialności za własne życie, często łamią prawo i latami skazane są na pomoc różnych organizacji i instytucji. Zasięg FAS jest nieznany, gdyż brakuje badań z tej dziedziny. Zagrożone są jednak wszystkie dzieci matek pijących alkohol w czasie ciąży.

 

Uczestnikami konferencji będą przedstawiciele świata nauki i praktycy, lekarze, psychologowie, terapeuci, pracownicy socjalni, pedagodzy, kuratorzy, rodzice zastępczy, wszyscy zainteresowani promocją abstynencji podczas ciąży oraz profilaktyką, diagnostyką i terapią FASD. Dzień konferencji zbiega się z wieloma wydarzeniami związanymi z obchodami Światowego Dnia FAS w Polsce i na świecie. Jednym z nich będzie zainicjowanie kampanii edukacyjno-medialnej pt. „Zero alkoholu w ciąży" skierowanej do uczniów szkół ponadgimnazjalnych i mieszkańców miasta Katowice. Realizatorem kampanii na zlecenie Urzędu Miasta Katowice jest Fundacja FASTRYGA.

Współpraca
Powiat Bieruńsko-LędzińskiBieruńBojszowyChełm ŚląskiImielinTychyWojewództwo ŚląskieUrząd Marszałkowski Województwa ŚląskiegoŚląski Urząd Wojewódzki w KatowicachPowiatowy Urząd Pracy w TychachRevucaRoccagorgaUnicov