Dzień Baterii – 18.02.2023
Czy wiecie, że 18 lutego obchodzić będziemy kolejne eko-święto - DZIEŃ BATERII. Święto to już na stałe wpisało się w kalendarz wydarzeń ekologicznych.
Baterie towarzyszą nam w codziennych czynnościach: budzimy się dzięki budzikowi, rozmawiamy przez telefon komórkowy, sprawdzamy godzinę na zegarku, myjemy zęby szczoteczką elektryczną, łapiemy za kamerę lub robimy zdjęcia aparatem fotograficznym i przebywamy w pomieszczeniach wyposażonych w czujniki dymu czy gazu. Dzięki bateriom korzystamy z urządzeń, potrzebujących zasilania energetycznego z dala od gniazdka. Niektórych baterie umożliwiają pracę aparatu słuchowego czy rozrusznika serca, przyczyniając się do poprawy jakości życia i naszego bezpieczeństwa.
Sprawdźmy, w jaki sposób należy właściwie segregować zużyte baterie.
Zużyte baterie i akumulatory są odpadem niebezpiecznym, a substancje w nich zawarte to przede wszystkim: ołów, rtęć, kadm, elektrolit i dużo innych pierwiastków. Jeżeli nie postępuje się z nimi odpowiedzialnie mogą trwale zanieczyścić glebę i wodę, a następnie przedostać się do roślin, zwierząt i ludzi. Dlatego nie można wyrzucać ich z innymi odpadami.
Należy przekazywać je do specjalnie wyznaczonych miejsc odbioru. Powinny trafiać do pojemników przeznaczonych na zużyte baterie i akumulatory, które znajdują się w wybranych urzędach, szkołach, przedszkolach czy sklepach. Można je też oddać do PSZOK-u lub wrzucić do specjalnych zielonych pojemników – stacji zbiórki małych elektroodpadów (w Tychach). Niestety, zdarza się, że mieszkańcy wrzucają baterie do pojemników na odpady pozostałe po segregacji – zmieszane, a tego absolutnie nie wolno robić.
Z miejsc gromadzenia odbierane są i przekazywane do specjalnych zakładów przetwarzania. Tam zostają one unieszkodliwione, a odzyskane surowce stanowią budulec dla nowych urządzeń. Ponad 70% surowców (w zależności od składu i producenta, wartość ta może być wyższa) z każdej baterii czy akumulatora da się odzyskać, ponownie wykorzystać i tym samym oszczędzić wyczerpujące się surowce naturalne.
Od roku 2016 MASTER-Odpady i Energia Sp. z o.o. realizuje kampanię informacyjno-ekologiczną dotyczącą właściwej segregacji BATERII. Celem kampanii jest zbieranie przez dzieci i młodzież we wszystkich placówkach oświatowych zużytych baterii.
SEGREGACJA BATERII
Kampania informacyjno – ekologiczna nt. prawidłowej segregacji
odpadów niebezpiecznych jakim są zużyte baterie.
SZCZEGÓŁY: https://www.ekomaster.tychy.pl/baterie-jak-segregowac/