• Zmiana wielkości czcionki
  • Zmiana kontrastu

Formularz wyszukiwania

Dożynki Gminne

29 sierpnia 2017

Korowodem dożynkowym i Mszą Świętą o godzinie 11:00 w kościele p.w. Apostołów Piotra i Pawła rozpoczęło się w niedzielę (27 sierpnia) święto plonów w naszym mieście.

Sumie dożynkowej przewodniczył ksiądz proboszcz Ryszard Breguła. - Pojawiają się nowe wynalazki, w zapomnienie idą nazwy narzędzi rolnych. Maszyny wprawdzie przyśpieszają pracę. (...) Ziemia nasza jednak wciąż czeka na ludzi o wielkim sercu i o zamiłowaniu do roli i do jej owoców - mówił w homilii. Zgromadzeni w kościele gospodarze modlili się o Boże błogosławieństwo nie tylko plonów, ale i domostw, rodzin i całego ich życia.

Po Mszy dożynkowej, świętowanie przeniosło się do Restauracji "Pinocy". Tam rolnicy mieli okazję celebrować święto plonów w obecności przedstawicieli władz miasta i powiatu. Tegorocznymi starostami dożynkowymi byli państwo Elżbieta i Tomasz Palka. Prowadzą oni własne gospodarstwo rolne o profilu produkcja roślinna. Ich wspólna firma specjalizuje się w sprzedaży środków do produkcji rolnej i ogrodniczej. Na ręce burmistrz Krystyny Wróbel przekazali oni chleb dożynkowy, rozdany potem wszystkim biesiadnikom.

Burmistrz wraz z Przewodniczącą Rady Miasta Elżbietą Ostrowską, osobiście podziękowały każdemu z obecnych na imprezie gospodarzy. Rolnicy otrzymali okolicznościowe pisemne podziękowania oraz... czapki z dożynkowym logo Miasta Lędziny.

Odbyły się również wybory najlepszej korony dożynkowej. - Do ich wyplatania zużywa się tysiące kłosów zbóż - tłumaczyła Elżbieta Palka - Wieniec dożynkowy ma kształt korony z krzyżem na szczycie. Zbieranie kłosów zaczyna się już w lipcu, kiedy zboże jest zielone. W wieńcu wykorzystywane są wszystkie rodzaje zbóż, które trzeba wysuszyć i podzielić na małe wiązki. Jest to bardzo pracochłonne. Następnie trzeba wszystko uwić na konstrukcje z drutu. To miejscowe lędzińskie gospodynie, o duszach artystek, czynią ze szkieletów prawdziwe cuda. Mozolnie ubierają nagie druty w gęste sploty złotych kłosów - dodała, podkreślając pracochłonność tych dzieł. Ostatecznie, komisja na czele z proboszczem Bregułą i senatorem Czesławem Ryszką za najlepszą tegoroczną koronę uznała dzieło gospodyń z Górek i Goławca.

 

Zapraszamy do naszej fotogalerii gdzie znajduje się więcej zdjęć z Dożynek (kliknik tutaj)

Współpraca
Powiat Bieruńsko-LędzińskiBieruńBojszowyChełm ŚląskiImielinTychyWojewództwo ŚląskieUrząd Marszałkowski Województwa ŚląskiegoŚląski Urząd Wojewódzki w KatowicachPowiatowy Urząd Pracy w TychachRevucaRoccagorgaUnicov