Dofinansowanie kosztów kształcenia młodocianych pracowników
Na podstawie art. 70b ustawy z dnia 07 września 1991r. o systemie oświaty (Dz.U. 2004r., Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.) istnieje możliwość dofinansowania pracodawcom kosztów przygotowania zawodowego młodocianych pracowników, zamieszkałych na terenie miasta Lędziny.
Wysokość kwoty dofinansowania kosztów kształcenia jednego młodocianego pracownika wynosi:
-
w przypadku nauki zawodu – 8081 zł przy okresie kształcenia wynoszącym 36 miesięcy; jeżeli okres kształcenia jest krótszy niż 36 miesięcy, kwotę dofinansowania wypłaca się w wysokości proporcjonalnej do okresu kształcenia;
-
w przypadku przyuczenia do wykonywania określonej pracy – 254 zł za każdy pełny miesiąc kształcenia.
Zwrot kosztów kształcenia pracowników młodocianych przysługuje, jeżeli:
-
pracodawca lub osoba prowadząca zakład w imieniu pracodawcy, albo osoba zatrudniona u pracodawcy posiada kwalifikacje wymagane do prowadzenia przygotowania zawodowego młodocianych;
-
młodociany pracownik ukończył naukę zawodu lub przyuczenie do wykonywania określonej pracy i zdał egzamin zgodnie z odrębnymi przepisami.
Wnioski o dofinansowanie pracodawcy składają w Punkcie Obsługi Mieszkańca Urzędu Miasta Lędziny
w terminie 3 miesięcy od dnia zdania przez młodocianego pracownika egzaminu.
Wymagane dokumenty:
-
Kopia dokumentów potwierdzających kwalifikacje do prowadzenia przygotowania zawodowego młodocianych,
-
Kopia dokumentu potwierdzającego zdanie egzaminu przez młodocianego /dyplom, świadectwo lub zaświadczenie/,
-
Kopia umowy o pracę z młodocianym pracownikiem
-
Kopia świadectwa pracy, jeśli umowa z młodocianym została rozwiązana po zakończeniu praktyki
-
Kopia wypisu z Krajowego Rejestru Sądowego lub wpisu do ewidencji działalności gospodarczej
-
Wypełniony formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis - załącznik do Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 marca 2010r.
-
Dokumenty księgowe za okres trzech lat obrotowych, sporządzonych zgodnie z ustawą o rachunkowości (bilans, rachunek zysków i strat). Jeśli pracodawca nie prowadzi działalności gospodarczej w oparciu o przepisy ustawy o rachunkowości dołącza oświadczenie.
-
Zaświadczenia o pomocy de minimis, jakie pracodawca otrzymał w roku, w którym ubiega się o pomoc oraz w ciągu 2 poprzedzających go lat albo oświadczenie o wielkości pomocy otrzymanej w tym okresie, albo oświadczenia o nieotrzymaniu takiej pomocy w tym okresie.
Kopie lub odpisy należy potwierdzić za zgodność z oryginałem zgodnie z art. 76a § 1,2 kodeks postępowania administracyjnego
Dodatkowa informacja:
Pracodawcy zobowiązani są na podstawie § 3a Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 21 marca 2005. zmieniającego rozporządzenie w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania (Dz.U.2005 Nr 53, poz. 472) do zawiadomienia wójta (burmistrza, prezydenta miasta) właściwego ze względu na miejsce zamieszkania młodocianego, o fakcie zawarcia umowy z tym pracownikiem.
Zawiadomienie to stanowi podstawę dla Urzędu Miasta o wystąpienie do Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w sprawie przydziału środków finansowych na powyższe.