Dla ludzi i ich drzew - konkurs Klubu Gaja
Klub Gaja ogłasza 2 edycję konkursu Drzewo Roku. Zachęcamy do odkrywania drzew, które budzą emocje, budują więzi międzyludzkie, przekazują historie osobiste bądź lokalnych wspólnot.
W 1 edycji konkursu Drzewem Roku 2011 został dąb Grot z Dęblina, a 15 innych drzew (z całej Polski) znalazło się w finale konkursu. Drzewa zgłaszają instytucje publiczne, samorządy, organizacje społeczne, placówki edukacyjne, osoby prywatne. Zgłoszenia przyjmowane są do końca listopada.
Laureat 1.edycji konkursu - samorząd Dęblina - zostanie uhonorowany podczas uroczystości w Bibliotece Narodowej w Warszawie i inauguracji Święta Drzewa Klubu Gaja, która odbędzie się 10 października. Szesnaście drzew z finału konkursu udokumentowano w albumie „Drzewo Roku 2011" (wersja pdf na: http://klubgaja.enewsletter.pl/k/367/6re/3ccfd547a32c0 ). Promocja książki w Bibliotece Narodowej poprzedzi wspólne sadzenie drzew obok Ścieżki Ryszarda Kapuścińskiego na Polu Mokotowskim.
Nie szukamy drzew największych, najszerszych czy najgrubszych, szukamy drzew, które przemawiają do wyobraźni swoim istnieniem i historią, która wydarzyła się wokół nich, przed nimi, a może nawet ze względu na nie. Zgłoszenia na pierwszy konkurs opisywały drzewa w różnorodnych miejscach. Od kilkudziesięcioletniej jabłoni w prywatnym ogrodzie, poprzez topolę w przyszpitalnym parku i kilkusetletni wiąz na zabytkowym cmentarzu, po buka na osiedlowym placu. Lipa na terenie zdegradowanym przez szkody górnicze, brzoza w leśnym zagajniku, lipa na rozstaju dróg, kasztanowiec przed szkołą - pokazały, że drzewa, położone w różnorodnych miejscach, mają różnorodne znaczenie, zawsze jednak ważne dla człowieka. Dramatyczny przykład dębu Napoleona w Zaborze postawił także ważne pytanie: Czy dostatecznie chronimy drzewa oficjalnie uznane za cenne? Już po fakcie zgłoszenia go do konkursu, dąb został podpalony i doszczętnie spłonął. Miał 700 lat, był najgrubszym dębem szypułkowym w Polsce (obwód 10,54 m).
Klub Gaja od dziewięciu lat realizuje program edukacyjny Święto Drzewa. Wraz z kilkudziesięcioma tysiącami uczestników sadzimy drzewa, ale też mówimy głośno o tych, które próbuje się lekceważyć i niszczyć. Jakość życia ludzi i zwierząt zależy od otoczenia naturalnego dlatego każde drzewo jest ważne. Starodrzewia, drzewa wzdłuż dróg, drzewa na cmentarzach, drzewa samosiejki, drzewa jedyne, które ocalały w betonowych centrach miast. Chcemy przywrócić społeczną świadomość roli drzew, które nie mogą być traktowane jak niepotrzebna dekoracja.
Pierwsza edycja konkursu cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. W internetowym plebiscycie (w ciągu jednego miesiąca) oddano 15 730 głosów. W tym czasie na stronie zanotowano ponad 38,5 tys. tzw. unikalnych odwiedzin.
Regulamin konkursu i formularz zgłoszenia znajdują się na: http://klubgaja.enewsletter.pl/k/367/6rr/3ccfd547a32c0. Klub Gaja gorąco zachęca do udziału w konkursie. Na zgłoszenia czekamy do 30 listopada. Spośród nadesłanych wytypujemy 11 drzew finałowych.
Program Święto Drzewa został dofinansowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
Konkurs Drzewo Roku w Polsce jest częścią międzynarodowego projektu Europejskie Drzewo Roku dofinansowanego przez Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki, Czeską Fundację Partnerstwo dla Środowiska, Ministerstwo Środowiska Republiki Czeskiej oraz Państwowy Fundusz Środowiskowy Republiki Czeskiej.