• Zmiana wielkości czcionki
  • Zmiana kontrastu

Formularz wyszukiwania

Dbaj o rowy melioracyjne

17 maja 2017

Brak stałej, systematycznej konserwacji rowów melioracyjnych, przydrożnych, przepustów oraz drenowań prowadzi przy obfitych opadach deszczu do lokalnych podtopień i zalewania posesji.

Apelujemy zatem do wszystkich właścicieli, użytkowników i zarządców gruntów i nieruchomości, na których usytuowane są urządzenia melioracji wodnych szczegółowych (m.in. rowy wraz z budowlami – tj. mostki, przepusty, zastawki, rurociągi o średnicy poniżej 0,6 m, drenowania) o wykonywanie obowiązku ich konserwacji i bieżącym utrzymaniu w stanie umożliwiającym swobodny przepływ wód.

Obowiązek utrzymywania we właściwym stanie rowów melioracyjnych i drenowania wynika wprost z art. 77 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. – Prawo wodne (t.j. Dz. U. z 2015 r poz. 469) i dotyczy właścicieli i użytkowników gruntów, na których te urządzenia się znajdują.

Na zakres robót związanych z utrzymaniem rowów i drenażu składa się głównie:

  • wykaszanie roślinności ze skarp i dna rowu;

  • wycinka drzew i krzewów ze skarp i dna rowów;

  • wybieranie namułu z dna rowów oraz usuwanie zatamowań;

  • naprawa uszkodzonych skarp i dna rowów;

  • ochrona rowów przed pasącymi się zwierzętami;

  • odmulanie studzienek drenarskich i ich naprawa;

  • bieżąca naprawa wylotów drenarskich;

Cieki wodne nie mają granic, zatem zaniechanie konserwacji na jednym odcinku może powodować podtopienia innych posesji. Dlatego istotne jest, aby konserwacja urządzeń melioracyjnych była dokonywana na całej długości.

Rowy znajdujące się na gminnych działkach lub w pasie drogowym drogi gminnej, utrzymywane są przez gminę. Finansowanie utrzymania takich urządzeń jest zatem zadaniem gminy wynikającym z jej prawa własności.

Natomiast w odniesieniu do rowów i innych urządzeń melioracji wodnych szczegółowych, dotyczących gruntów prywatnych, nie ma możliwości poniesienia wydatków z budżetu gminy. Zarówno wykonanie jak i utrzymanie tych urządzeń należy bowiem do właściciela gruntu. Z budżetu gminy nie mogą być finansowane obowiązki spoczywające na właścicielach nieruchomości.

 

Współpraca
Powiat Bieruńsko-LędzińskiBieruńBojszowyChełm ŚląskiImielinTychyWojewództwo ŚląskieUrząd Marszałkowski Województwa ŚląskiegoŚląski Urząd Wojewódzki w KatowicachPowiatowy Urząd Pracy w TychachRevucaRoccagorgaUnicov