• Zmiana wielkości czcionki
  • Zmiana kontrastu

Formularz wyszukiwania

Daj szansę swojemu dziecku. Nie daj się aids.

12 października 2010

„Daj szansę swojemu dziecku, nie daj szansy AIDS" to tytuł kampanii, organizowanej przez Krajowe Centrum ds. AIDS. Jej głównym celem jest zachęcenie kobiet planujących macierzyństwo i oczekujących dziecka do rozważenia wykonania testu w kierunku HIV. Takie badanie może uchronić poczęte dziecko przed zakażeniem w przypadku, gdy zakażona jest matka.





Liczba kobiet zakażonych HIV na świecie rośnie. W Polsce przekracza 30% całej populacji osób zakażonych HIV. Każdego roku w Polsce odbywa się około 70-100 porodów u kobiet z potwierdzonym zakażeniem HIV. Niestety ciągle jednak zdarzają się przypadki rozpoznania zakażenia HIV u kobiety dopiero po rozpoznaniu zakażenia HIV u dziecka. Ryzyko transmisji wirusa HIV z matki na dziecko w przypadku, gdy matka nie jest świadoma swojego zakażenia, wynosi nawet 30%. Ryzyko zakażenia u kobiet z potwierdzonym zakażeniem, przy odpowiedniej profilaktyce, jest znacznie mniejsza i wynosi ok. 1%.

Wiedza o zakażeniu ciężarnej ma kluczowe znaczenie dla możliwości zastosowania działań zapobiegających zakażeniu dziecka. Zastosowanie leczenia antyretrowirusowego w czasie ciąży, właściwe prowadzenie porodu, oraz niekarmienie piersią dają niemal 100% szansę na uniknięcie zakażenia - podkreśla dr Anna Marzec - Bogusławska - Dyrektor Krajowego Centrum ds. AIDS.

Według Rekomendacji Grupy Ekspertów powołanych przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne w zakresie perinatalnej transmisji HIV „(...) wszystkim kobietom ciężarnym należy zaproponować badanie w kierunku HIV podczas pierwszej wizyty u lekarza położnika - ginekologa." Niestety jak wynika z danych, w Polsce odsetek kobiet w ciąży wykonujących badanie wynosi tylko 10%. W większości krajów Unii Europejskiej odsetek ciężarnych, u których wykonuje się badanie w kierunku HIV przekracza 60%, a w niektórych (Anglia, Holandia, Francja) sięga 98%. 

 

 Ambasadorką Kampanii została Małgorzata Glinka - znana siatkarka. W wywiadzie dla miesięcznika „M jak Mama" mówi o powodach objęcia przez siebie tej funkcji:

„To dla mnie wielki zaszczyt, że mogę brać udział w tej kampanii. Każda przyszła mama powinna wiedzieć, że badanie w kierunku HIV można i warto zrobić, by uratować dziecko przed chorobą, dać mu normalne życie. Powinniśmy zdać sobie sprawę, że to nie jest drobiazg, jakieś mało ważne badanie wykonywane przy okazji.

W wielu krajach to już standard - w Hiszpanii, we Włoszech czy USA badania w kierunku HIV są w pakiecie rutynowych badań obowiązkowych, wykonywanych u wszystkich ciężarnych.


Chciałabym, żeby każdy lekarz zalecał je kobietom w ciąży. Chciałabym, by tak samo było w Polsce. To bardzo poważna choroba i tak ją trzeba traktować, zwłaszcza że nigdy nie możemy być pewni wyniku w 100%. Warto być kobietą świadomą własnego stanu zdrowia."

Gdzie można zrobić test na HIV?
Jeśli lekarz nie zaproponował Ci testu w kierunku HIV, poproś, aby Ci go zlecił. Badanie w kierunku HIV możesz też wykonać anonimowo i bezpłatnie w Punkcie Konsultacyjno-Diagnostycznym:


Punkt Konsultacyjno-Diagnostyczny przy Lekarskiej Poradni Specjalistycznej TRR
ul. Zjednoczenia 10
41-500 Chorzów
woj.śląskie
tel. (32) 349 93 19
Godziny pracy:
od poniedziałku do piątku od
14.00 - 16.00

ul. Zjednoczenia 1041-500 Chorzówwoj.śląskietel. (32) 349 93 19
Współpraca
Powiat Bieruńsko-LędzińskiBieruńBojszowyChełm ŚląskiImielinTychyWojewództwo ŚląskieUrząd Marszałkowski Województwa ŚląskiegoŚląski Urząd Wojewódzki w KatowicachPowiatowy Urząd Pracy w TychachRevucaRoccagorgaUnicov