• Zmiana wielkości czcionki
  • Zmiana kontrastu

Formularz wyszukiwania

Centrum Zarządzania Kryzysowego informuje

8 stycznia 2016

Powiadomienie dotyczące przekroczenia poziomu informowania społeczeństwa o ryzyku wystąpienia poziomu alarmowego pyłu zawieszonego PM10 z dnia 7 stycznia 2016 roku.

Lokalnie w aglomeracji górnośląskiej oraz w powiatach będzińskim, tarnogórskim, mikołowskim i bieruńsko-lędzińskim oraz w Częstochowie, może zostać przekroczony poziom informowania stężenia pyłu PM10 (200 μg/m3). Stężenia pozostałych monitorowanych zanieczyszczeń powietrza powinny utrzymywać się w granicach dopuszczalnych wartości.

 

W dniu 08.01.2016 jakość powietrza na obszarze województwa śląskiego powinna się poprawiać jednak nadal nie wykluczone będą znaczące przekroczenia dobowych wartości dopuszczalnych stężeń PM10 (50 μg/m3). Stężenia pozostałych monitorowanych zanieczyszczeń powietrza powinny utrzymywać się w granicach dopuszczalnych wartości.

 

Grupami ludności w szczególności narażonymi na drażniące działanie pyłu zawieszonego są:
 osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób serca (zwłaszcza niewydolność serca, choroba wieńcowa), osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego (astma, przewlekła choroba płuc), osoby starsze oraz dzieci.

 

Osoby cierpiące z powodu chorób serca mogą odczuwać pogorszenie samopoczucia: uczucie bólu w klatce piersiowej, palpitacje serca, brak tchu, znużenie. Osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego mogą odczuwać przejściowe nasilenie dolegliwości, w tym kaszel, flegma, dyskomfort w klatce piersiowej, świszczący, spłycony oddech. Podobne objawy mogą wystąpić również u osób zdrowych. W przypadku nasilenia objawów chorobowych wskazany jest kontakt z lekarzem. W okresach wysokich stężeń pyłu zawieszonego w powietrzu występuje zwiększone ryzyko infekcji oddechowej.
Środki ostrożności, które powinny być podjęte to:


 w przypadku poziomu 200 – 300 μg/m3 stężenia dobowego PM10 unikanie przebywania na otwartej przestrzeni przez najbardziej narażone grupy ludności, a pozostałe osoby powinny unikać długotrwałego przebywania na otwartej przestrzeni, w szczególności połączonego ze znacznym wysiłkiem fizycznym.


 w przypadku przekroczenia poziomu 300 μg/m3 stężenia dobowego PM10 najbardziej narażone grupy osób powinny pozostać w pomieszczeniach i nie przemęczać się, pozostałe osoby powinny unikać przebywania na otwartej przestrzeni.

Wojewoda Śląski zwraca się z apelem do mieszkańców tych rejonów województwa o ograniczenie na czas przekroczeń poziomu alarmowego:


 spalania paliw złej jakości takich jak muły i miały węglowe oraz w miarę możliwości korzystanie w tym czasie z grzejników elektrycznych lub palenisk niskoemisyjnych na gaz lub olej opałowy (jeśli w gospodarstwie domowym występują alternatywne źródła ciepła),


 palenia w kominkach, jeżeli nie stanowią one jedynego źródła ogrzewania mieszkań,


 wychodzenia z domów, szczególnie przez osoby wrażliwe na zanieczyszczenia


 spacerów z dziećmi.

 

Przypomina się o bezwzględnym zakazie spalania odpadów w paleniskach domowych.

 

GMINNE CENTRUM ZARZĄDZANIA KRYZYSOWEGO w Lędzinach
ul. Lędzińska 55 , 43-143 Lędziny
tel. 48 21 66 291 w. 152 ; fax 32 21 66 508

Współpraca
Powiat Bieruńsko-LędzińskiBieruńBojszowyChełm ŚląskiImielinTychyWojewództwo ŚląskieUrząd Marszałkowski Województwa ŚląskiegoŚląski Urząd Wojewódzki w KatowicachPowiatowy Urząd Pracy w TychachRevucaRoccagorgaUnicov