• Zmiana wielkości czcionki
  • Zmiana kontrastu

Formularz wyszukiwania

Centrum Mistrzostwa Informatycznego w Lędzinach

10 stycznia 2022

Dwie lędzińskie placówki: Szkoła Podstawowa z O. I. nr 2 oraz Szkoła Podstawowa nr 4, od października 2021 roku realizują trzy projekty w ramach Centrum Mistrzostwa Informatycznego. CMI to projekt grantowy, któremu patronują MEiN, Ministerstwo Cyfryzacji i NASK.

Liderem projektu jest Politechnika Łódzka we współpracy z Politechniką Gdańską, Warszawską, Wrocławską oraz Krakowską AGH. To właśnie na tych uczelniach nauczyciele podnoszą swoje kompetencje poprzez udział w 228 godzinnym szkoleniu. Lędzińscy nauczyciele: Katarzyna Borys- Marszołek, Beata Malmon i Przemysław Wisiorek uczestniczą w zajęciach prowadzonych przez Politechnikę Wrocławską.

Głównym celem projektu jest aktywizacja młodzieży uzdolnionej informatycznie, pobudzanie kreatywności oraz promowanie współpracy zespołowej w ramach kół informatycznych. Uczniowie podczas zajęć pracują z robotami, ale także rozpoczęli swoją przygodę z językami programowania: Scratchem, Pythonem i C++.

Poza cotygodniowymi kółkami, uczniowie SP2 już dwukrotnie spotkali się na popołudniowych warsztatach, by wspólnie uczyć się przez zabawę. Pierwsze zajęcia odbyły się w dniu 14 października. Uczestnicy rozwiązywali zadania na macie do kodowania, edumatrixie, logogramie, czy korbo klockach. Przygotowali algorytm parzenia herbaty, trasy dla Dasha i ozobotów oraz odgadywali hasła zaszyfrowane w alfabecie Braille’a. Tytuł drugich warsztatów „zaKodowana Niepodległa” swoimi zadaniami nawiązywał do rocznicy odzyskania niepodległości. Uczniowie poznali historię Enigmy i zaszyfrowali 4 zwrotki Mazurka Dąbrowskiego, podróżowali po Polsce z Photonami, pomagali ozobotom znaleźć najkrótszą drogę do godła, korzystając z róży wiatrów odkodowali polskie granice, a w Scratchu przygotowali piękne okolicznościowe prace.

Przez cały adwent uczniowie brali udział w zabawie „Zakodowany kalendarz adwentowy”, rozwiązując świąteczne zadania informatyczne. Każdego dnia jeden uczniów otrzymywał słodką nagrodę, a najlepsi zostali uhonorowani nagrodami rzeczowymi po zakończeniu konkursu.

Projekt trwa do czerwca 2022 roku, a przed uczestnikami jeszcze wiele informatycznych wyzwań i przygód. Na relacje z ich przebiegu zapraszamy na szkolną stronę internetową oraz nasz profil na facebooku.


Współpraca
Powiat Bieruńsko-LędzińskiBieruńBojszowyChełm ŚląskiImielinTychyWojewództwo ŚląskieUrząd Marszałkowski Województwa ŚląskiegoŚląski Urząd Wojewódzki w KatowicachPowiatowy Urząd Pracy w TychachRevucaRoccagorgaUnicov