• Zmiana wielkości czcionki
  • Zmiana kontrastu

Formularz wyszukiwania

Burmistrz Krystyna Wróbel odpowiada na kłamliwe sugestie rozpowszechniane przez media kojarzone z radnym powiatowym Markiem Spyrą

21 grudnia 2022

W odniesieniu do anonimowych oświadczeń i artykułów opublikowanych w różnych mediach w tym kojarzonych z radnym powiatowym Markiem Spyrą, pragniemy poinformować, że wszystkie informacje podane na stronie internetowej Lędzin 12 grudnia 2022 r. są prawdziwe.

Gmina Lędziny 9 grudnia 2022r. uruchomiła preferencyjną sprzedaż węgla dla mieszkańców naszego miasta.

 

Prawdziwa jest podana informacja, że gmina zamówiła w PGG S.A. 567 ton węgla. Prawdą jest także, że gmina z zamówionych 567 ton otrzymała jedynie 108 ton.

Zgodnie z podpisaną umową z PGG S.A. na dostawę węgla Gmina wstępnie zapotrzebowała orientacyjną ilość węgla wynikającą z liczby złożonych w tym czasie wniosków tj. 108 ton. Rzeczywista ilość węgla wynikać miała z zawieranych przez strony umowy zamówień.

W dniach 1 i 5 grudnia 2022 r. mailowo wysłane zostały do PGG S.A. dodatkowe zamówienia, tak że łączna ilość zamówionego węgla wnosiła 567 ton, z czego Gmina otrzymała jedynie pierwotnie przyznane w ofercie 108 ton.

 

Prawdziwa jest także informacja, że w związku ze znaczną ilością składnych przez mieszkańców wniosków o zakup węgla, w dniu 12 grudnia 2022 r. Lędziny wystąpiły do PGG S.A. z oficjalnym pismem o dodatkowy przydział węgla w ilości 297 ton. Do dnia dzisiejszego do Urzędu Miasta nie wpłynęła odpowiedź na ten wniosek.

 

Równocześnie informujemy, że portal internetowy cieplo.gov.pl, nie jest wiarygodnym źródłem informacji na temat zamówień na węgiel składanych przez gminy, ponieważ jest ona nieaktywna i nie można aktualizować wprowadzonych tam danych, a ponadto PGG S.A. życzy sobie pisemnego składania zapotrzebowania na węgiel. Takie pisma gmina składała i te dane są wiarygodne.

 

Jakie informacje o zasadach sprzedaży węgla w roku 2022 wpłynęły do Urzędu Miasta oficjalnym kanałem z PGG S.A.?

W informacji mailowej przekazanej 19 grudnia 2022 r. przez dystrybucję PGG S.A., czytamy „aktualnie podmioty wprowadzające oraz MAP koncentrują się przede wszystkim na tym, by jak najszybciej wszystkie gminy otrzymały co najmniej pierwszy transport węgla. Kolejne dostawy realizowane będą sukcesywnie realizowane w uzgodnieniu z samorządami.”

 

Z tego wniosek, że Gmina Lędziny, tak jak inne gminy w Polsce, otrzymała pierwszy transport węgla – 108 ton i zgodnie ze strategią wdrażaną przez PGG S.A. uzgadnia „kolejne dostawy, które będą sukcesywnie realizowane”. Dlaczego więc media kojarzone z radnym powiatowym Markiem Spyrą, robią aferę z tego, że gmina Lędziny dostosowuje się do procedur sprzedaży węgla ustalonych przez PGG S.A.?

 

A co z zapotrzebowania na węgiel na rok 2023?

W mailu wysłanym 19 grudnia br. z PGG S.A. czytamy: „prosimy o podanie zapotrzebowania na węgiel w rozbiciu na sortymenty grube (kostka, orzech), oraz średnie (groszki, ekogroszki) w okresie od 01.01.2023 – 30.04.2023, w układzie podobnym jak składali Państwo na platformie cieplo.gov.pl.

Zapotrzebowanie prosimy podać do jutra tj. 20.12.2022r. do godz. 12:00. Termin ten został przez pracowników gminy dochowany.”

 

Jak do strategii dostarczania węgla samorządom podchodzą przedstawiciele Rządu RP i zarządu PGG S.A.?

Na stronie PGG S.A. znaleźć można wypowiedź Karola Rabendy - wiceministra aktywów państwowych, który notabene 19 grudnia 2022 r. podczas briefingu poświęconego preferencyjnej sprzedaży węgla opałowego dla mieszkańców gmin powiedział tak: „Staramy się zapewnić pierwszą dostawę jak najszybciej do wszystkich gmin, dlatego ci, którzy już otrzymali węgiel, muszą w tej chwili trochę niestety poczekać na kolejne dostawy.”

 

Natomiast uczestniczący w tym briefingu Tomasz Rogala, prezes PGG S.A. powiedział, „że jeśli ktokolwiek nie zdoła odebrać węgla do końca tego roku, w spółce generowane są aneksy do umów z realizacją na przyszły rok.”

 

Kiedy burmistrz Krystyna Wróbel wystąpiła do zarządu PGG S.A. z wnioskiem o umożliwienie mieszkańcom Lędzin zakupu węgla z PGG S.A. na preferencyjnych warunkach?

Już dnia 17 października 2022 r, - zanim weszły w życie przepisy ustawy o preferencyjnym zakupie węgla, burmistrz Krystyna Wróbel złożyła wniosek do zarządu PGG S.A. o umożliwienie mieszkańcom Lędzin zakupu węgla z PGG S.A. na preferencyjnych warunkach.

 

Burmistrz Krystyna Wróbel zadeklarowała, że gmina jest otwarta na wszelkie propozycje, które będą służyły poprawie dostępności węgla dla tych mieszkańców Lędzin, którzy w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB), jako źródło ogrzewania wskazali piece węglowe. Poprosiła także o potraktowanie wniosku jako pilnego, aby rozwiązanie satysfakcjonujące dla mieszkańców Lędzin opalających domy węglem zostało wypracowane jak najszybciej. Pismo to zostało także wysłane do posłów z terenu Śląska.

 

Niestety do dnia dzisiejszego (minęły 2 miesiące) Zarząd PGG S.A. na ten wniosek burmistrz Krystyny Wróbel nie odpowiedział, choć podobno był on dyskutowany. Oskarżanie Burmistrz Miasta Lędziny, a pośrednio innych włodarzy z terenu Powiatu Bieruńsko-Lędzińskiego, że nie „załatwili” oni sprzedaży węgla tak jak Mysłowice (czy Czechowice-Dziedzice) świadczy o kompletnym braku znajomości tematu przez autora artykułu oraz o jego czysto politycznym a nie merytorycznym charakterze.

 

Marcjanna Mądry

Zastępca Naczelnika Wydział Gospodarki Nieruchomościami
i Ochrony Środowiska

 

Krystyna Wróbel

Burmistrz Miasta Lędziny

Współpraca
Powiat Bieruńsko-LędzińskiBieruńBojszowyChełm ŚląskiImielinTychyWojewództwo ŚląskieUrząd Marszałkowski Województwa ŚląskiegoŚląski Urząd Wojewódzki w KatowicachPowiatowy Urząd Pracy w TychachRevucaRoccagorgaUnicov