• Zmiana wielkości czcionki
  • Zmiana kontrastu

Formularz wyszukiwania

90-lecie lędzińskiej piłki nożnej

3 października 2022

W piątek 30 września br. swoje 90-lecie obchodziła lędzińska piłka nożna. Uroczystą mszę świętą w intencji byłych i obecnych działaczy, trenerów i zawodników odprawił w kościele parafii p.w. Matki Bożej Różańcowej w Lędzinach jej proboszcz Krzysztof Sontag. Natomiast główne uroczystości tego wspaniałego jubileuszu odbyły się w Sali Tradycji KWK „Ziemowit”. W spotkaniu przedstawicieli kilku pokoleń lędzińskiego sportu uczestniczyli także przedstawiciele władz PZPN, samorządowców oraz dyrekcji KWK „Ziemowit”.

Na zdjęciu od lewej: obecny prezes MKS Lędziny Kazimierz Rozmysłowski, nestor lędzińskiej piłki Augustyn Uszok, burmistrz Lędzin Krystyna Wróbel, Wiceprezes PZPN Henryk Kula

 

Początki lędzińskiej piłki nożnej sięgają początków lat dwudziestych ubiegłego wieku. Już wtedy w Lędzinach rozgrywano pierwsze mecze piłkarskie z drużynami z sąsiednich miejscowości. Jednakże oficjalnie Piłkarski Klub Sportowy „Piast” Lędziny, bo taką nazwę przyjęto, zarejestrowany został 26 lutego 1932 roku i tę datę przyjmuje się jako początek działalności kolejnych spadkobierców klubu.

 

Historia lędzińskiej piłki nożnej wypełniona jest zarówno sukcesami i nazwiskami aktywnych działaczy oraz uzdolnionych zawodników, jak i okresami przerw w działalności. Reaktywacja klubu nastąpiła 17 sierpnia 1984 roku, a jej głównym realizatorem był nestor lędzińskiej piłki nożnej Augustyn Uszok. Był on obecny na uroczystości i w kuluarach dzielił się ze swoimi wspomnieniami sprzed prawie 40 lat.

 

Od tamtego dnia zaczyna się historia współczesna, w której najpiękniejsze wspomnienia dotyczą powrotu w 1994 roku do III ligi oraz walki wiosną 1996 roku o awans na zaplecze ekstraklasy.

 

Kolejne lata nie były tak bogate w osiągnięcia, a klub – od 1997 roku już pod nazwą MKS Lędziny – w 1998 roku spadł do IV ligi, w której występował do 2005 roku. Następnych 11 sezonów lędzinianie spędzili w okręgówce, z której w 2016 roku na dwa lata awansowali do IV ligi. Po czterech latach gry w okręgówce – w roku jubileuszu klubu – wygrali rozgrywki i wrócili do IV ligi.

 

Najbardziej zasłużonych działaczy i piłkarzy wyróżnił Wiceprezes Polskiego Związku Piłki Nożnej, zarazem Prezes Śląskiego Związku Piłki Nożnej Henryk Kula, który w towarzystwie Prezesa Podokręgu Tychy Piotra Swobody wręczył: Złote Honorowe Odznaki PZPN-u Augustynowi Uszokowi i Edwardowi Urbańczykowi oraz Brązowe Honorowe Odznaki PZPN-u Kazimierzowi Rozmysłowskiemu i Mirosławowi Wowrze. Natomiast Odznaki Honorowe Śląskiego ZPN-u otrzymali – Złote: Andrzej Furczyk, Jerzy Konieczny, Dariusz Szabrański i Ryszard Wowro; Srebrne Grzegorz Bednarek i Marcin Podleśny oraz Brązowe: Piotr Czerniak, Mariusz Luberda, Marcin Majer i Marcin Trzciński.

 

Wiceprezes PZPN Henryk Kula w imieniu całej śląskiej rodziny piłkarskiej i Prezesa PZPN-u, złożył gorące i z głębi serca serdeczne gratulacje oraz życzenia. Podziękował tym, którzy tworzyli i nadal tworzą piękną historię lędzińskiego klubu.

 

Podziękował także burmistrz Krystynie Wróbel i władzom samorządowym, za wspieranie MKS Lędziny. Ponieważ jak stwierdził – „gdyby nie te pieniądze od samorządów dzisiaj niestety nie byłoby śląskiej piłki. Za to serdeczne Bóg zapłać.”

 

Prezesowi Kazimierzowi Rozmysłowskiemu życzył z kolei, żeby sponsorzy wsparli klub, żeby miał on płynność finansową, życzył także dobrych zawodników, utrzymania w IV lidze i zbudowania piłkarskiego imperium lędzińskiego oraz awansu do III ligi.

 

A na koniec swojego wystąpienia Wiceprezes PZPN Henryk Kula podkreślił, że „najważniejsze jest dobre wychowanie dzieci i młodzieży. To jest przyszłość polskiej i śląskiej piłki. Zawsze powtarzam, że im więcej pieniędzy wydanych dzisiaj na sport dzieci i młodzieży to w przyszłości mniej pacjentów w gabinetach lekarskich. Natomiast działaczom mówię, że najlepszą zapłatą za wasz wysiłek jest uśmiech dziecka, a gdy śmieje się dziecko śmieje się cały świat, a my jesteśmy lepsi.”

 

Ponadto Henryk Kula na ręce Kazimierza Rozmysłowskiego przekazał pamiątkowy grawerton i symboliczny czek na zakup sprzętu oraz worek pełen piłek.

 

W imieniu lędzińskich władz samorządowych gratulacje oraz drobne upominki Zarządowi klubu przekazała burmistrz Krystyna Wróbel oraz przewodnicząca Rady Miasta Maria Głos. Burmistrz Miasta poinformowała także zabranych, że w tym roku na prowadzenie działalności oraz rozwój infrastruktury klubu miasto przeznaczyło 365 000 zł. Bez tych pieniędzy lędzińskich podatników oraz decyzji Burmistrza i Rady Miasta Lędziny, działalność klubu byłaby niemożliwa. Tę współpracę podkreślał Wiceprezes PZPN Henryk Kula.

 

W nowe pięciolecie obecni piłkarze, trenerzy i działacze wchodzą z ambitnymi celami nawiązania do najlepszych tradycji klubu. Należy mieć nadzieję, że działaczom klubu uda się pozyskać sponsorów na miarę Gminy Lędziny i zrealizować cele związane z ligową piłką nożną.

 

Współpraca
Powiat Bieruńsko-LędzińskiBieruńBojszowyChełm ŚląskiImielinTychyWojewództwo ŚląskieUrząd Marszałkowski Województwa ŚląskiegoŚląski Urząd Wojewódzki w KatowicachPowiatowy Urząd Pracy w TychachRevucaRoccagorgaUnicov