• Zmiana wielkości czcionki
  • Zmiana kontrastu

Formularz wyszukiwania

70-lecie istnienia lędzińskiego PZS-u

10 kwietnia 2016

W sobotę 9 kwietnia Powiatowy Zespół Szkół w Lędzinach świętował swoje 70 - lecie. Pierwszym punktem uroczystości była koncelebrowana pod przewodnictwem biskupa Marka Szkudło msza święta. Odbyła się ona w kościele pod wezwaniem Matki Bożej Różańcowej, z udziałem Orkiestry Reprezentacyjnej Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Po mszy miejsce miała część oficjalna i artystyczna obchodów 70-lecia istnienia szkoły. 

Tak poważna rocznica może dziwić nieco osoby kojarzące szkołę tylko z dużo młodszym obiektem mieszczącym się  przy ul. Pokoju. Warto zatem wyjaśnić w kilku zdaniach skąd taki jubileusz.

Otóż 1 marca 1946 roku ruszył w Lędzinach właściwy tok nauczania zawodowego młodzieży ocalałej z zawieruchy II wojny światowej. W łączonych klasach trzeba było wyrównać wykształcenie nie tylko na poziomie zawodowym, ale też w zakresie innych przedmiotów w wersji polskojęzycznej. Od tego czasu datuje się funkcjonowanie w mieście jedynej placówki edukacyjnej z zakresu ponadpodstawowego, a obecnie ponadgimnazjalnego.


Do lat siedemdziesiątych uczniowie uczęszczali do szkoły znajdującej się przy ul. Adama Asnyka 2 (obecnie Przychodnia Rejonowa nr 2), czyli do budynku w którym sto lat wcześniej uczył sam Karol Miarka, patron Szkoły Podstawowej nr 1, znajdującej się na sąsiedniej ulicy Paderewskiego. Chociaż przez lata zmieniały się nazwy szkoły, cały czas celem było jak najlepsze przygotowanie absolwentów do zawodu i tym samym dorosłego i samodzielnego życia. W roku 1977 nauczanie przeniesiono do budynków obecnego PZS - u, który to aktualnie podlega Starostwu Powiatowemu.

 

W siedemdziesięcioletnim okresie funkcjonowania szkoły, zarządzało nią ośmioro dyrektorów, od niezapomnianego Anielina Fabery po obecną dyrektor Ewę Matusik. Obecne hasło szkoły: „Tradycja i nowoczesność" łączy tradycję kształcenia zawodowego z obecnymi nowoczesnymi kierunkami nauczania.

 

To właśnie charyzmatyczny Anielin Fabera został patronem tutejszego technikum, a nowoczesne patrzenie w przyszłość daje możliwość kształcenia się w klasach mundurowych, a także w takich kierunkach jak min.: logistyka, informatyka, ekonomia, czy technik urządzeń i systemów energii odnawialnej. Z bogatą ofertą edukacyjną szczegółowo można zapoznać się na stronie internetowej szkoły, a o jej atrakcyjności niech świadczą też aktualne praktyki w Niemczech i Hiszpanii.

 

Współpraca
Powiat Bieruńsko-LędzińskiBieruńBojszowyChełm ŚląskiImielinTychyWojewództwo ŚląskieUrząd Marszałkowski Województwa ŚląskiegoŚląski Urząd Wojewódzki w KatowicachPowiatowy Urząd Pracy w TychachRevucaRoccagorgaUnicov