• Zmiana wielkości czcionki
  • Zmiana kontrastu

Formularz wyszukiwania

60-lecie szkoły podstawowej nr 3 w Lędzinach

15 maja 2023

W piątek 12 maja 2023 roku Szkoła Podstawowa nr 3 w Lędzinach świętowała 60-lecie istnienia. Z tej okazji lędzińska „trójka” zaprosiła mieszkańców Lędzin na Festyn Szkolny organizowany przez Szkołę i Radę rodziców. Festyn odbywał się pod patronatem Burmistrza Miasta Lędziny.

Program obchodów rozpoczęła część oficjalna zorganizowana na Sali gimnastycznej placówki. Na rozpoczęciu nie zabrakło sztandaru szkoły, odśpiewany został również hymn. Następnie głos zabrała dyrektor szkoły Marta Poprawska – Rak, która w swoim przemówieniu podziękowała wszystkim zaangażowanym we współtworzenie historii placówki, a także przypomniała pokrótce historię szkoły.

 

Głos podczas wydarzenia zabrali także zaproszeni goście: Starosta Powiatu bieruńsko-lędzińskiego Bernard Bednorz, Burmistrz Miasta Lędziny Krystyna Wróbel oraz Wiceprezes Zarządu Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Tychach Ewa Szczypiór.

 

Następnie głos zabrali uczniowie i przedszkolaki, którzy w przestawieniu zabrali publiczność obecną na Sali w podróż od prehistorii do czasów współczesnych. W całość przedstawienia wpisali wydarzenia związane z placówką. Za przygotowanie przedstawienia i napisanie scenariusza odpowiadały dwie nauczycielki Szkoły Podstawowej nr 3 – Agata Kruszyńska oraz Magdalena Gepert.

 

Po występach na Sali organizatorzy zaprosili gości przed budynek, gdzie odbywała się dalsza część obchodów. Uroczystość rozpoczął występ Orkiestry Dętek KWK Ziemowit, któremu towarzyszyło wypuszczenie gołębi oraz wypuszczenie w niebo okazjonalnych balonów, które dumnie trzymały przedszkolaki z oddziałów przedszkolnych.

Podczas występu orkiestry na terenach zielonych szkoły odbywało się posadzenie drzewa – dębu ufundowanego przez Nadleśniczego Stanisława Jeziorańskiego.

 

Na scenie po raz kolejny wystąpili uczniowie, w muzycznych brzmieniach zaprezentowało się Ognisko Muzyczne z Lędzin – Art-Music, chętni zostali zaproszeni do zumby wraz z Animka Dance, następnie na scenie pojawili się tancerze ze szkoły tańca Move Arte. Występy sceniczne zakończył występ gwiazdy wieczoru Beathris. Nie zabrakło także licytacji oraz losowania nagród.

 

Ponadto na terenie szkoły odbywały się występy artystyczne, zabawy taneczne, sportowe i ruchowe, zajęcia z pierwszej pomocy, spotkanie z reprezentacją polskich siatkarek MKS COPCO Imielin, które dostały się do pierwszej ligi. Na swoje stoisko zaprosił także e-sbl- GRUPA BESKID MEDIA. Odbyły się także pokazy straży pożarnej. W okolicy boiska szkolnego pojawiły się kolorowe dmuchańce, w niebo wyleciały bańki mydlane a wszyscy chętni mogli skorzystać z przejażdżki konnej. W okolicy boiska odbył się także pokaz bokserski (Piosek Team Mysłowice). Na wszystkich głodnych czekała kawiarenka i grill i wiele wiele więcej.

 

Podczas festynu na terenie szkoły działało również stoisko konkursowe. A pod koniec obchodów na scenie odbyło się wyczekiwane losowanie nagród m.in. Nagrody głównej ufundowanej przez Michała Bartoszewskiego, nagroda Burmistrza Miasta Lędziny Krystyny Wróbel, niespodzianki Starosty bieruńsko-lędzińskiego Bernarda Bednorza, a także pozostałych nagród od sponsorów.

 


 

 

„Pragniemy z całego serca podziękować wszystkim, którzy włączyli się w obchody 60-lecia naszej Szkoły Podstawowej nr 3 w Lędzinach!

Brawa dla:

- naszych wspaniałych rodziców

- kreatywnych nauczycieli i dyrekcji szkoły

- zaangażowanych uczniów

- niesamowitej obsługi

- wyjątkowych gości (m.in. nauczycieli emerytów, uczniów – absolwentów, rodzin – mieszkańców Lędzin i okolic)

- wspierającego organizację święta – Urzędu Miasta i jego przedstawicieli

- uzdolnionych grup/zespołów artystycznych, tanecznych, sportowych, w tym gwieździe wieczoru Beathris

- czuwającej nad bezpieczeństwem – straży pożarnej

- niezastąpionych wolontariuszy z PZS

- wspaniałej Górniczej Orkiestry Dętej KWK Ziemowit

- lokalnym przedsiębiorcom

- sponsorom

Mamy nadzieję, że nikogo nie pominęliśmy – było tak wiele osób, dzięki którym zaliczamy tę imprezę do niezwykle udanych.

Do zobaczenia!

Dziękujemy!” – możemy przeczytać na stronie Szkoły Podstawowej nr 3 w Lędzinach.

 

 

Historia

 

 

Szkoła Podstawowa nr 3 w Lędzinach istnieje od 5 maja 1963 r. Historia powstania szkoły wiąże się nierozerwalnie z rozwojem na tutejszych terenach przemysłu górniczego. Rozbudowa po II Wojnie Światowej kopalni węgla kamiennego “Ziemowit” ściągnęła na teren Lędzin setki nowych mieszkańców. Istniejące szkoły podstawowe były przepełnione, postanowiono więc rozpocząć budowę nowego obiektu. Potrzeba ta zbiegła się z ogólnopolską akcją “Tysiąc szkół na tysiąclecie Polski”. Szkołę wybudowano środkami społecznymi, głównie KWK “Ziemowit”, która przez długie lata pełniła rolę zakładu opiekuńczego placówki. Budynek posiadał wówczas “11 sal wykładowych, 2 sale specjalne, salę gimnastyczną z pomieszczeniem świetlicowym i biblioteką”. Szkoła otrzymała imię Klemensa Szewczyka – śląskiego bojownika komunistycznego zamordowanego przez hitlerowców.

Kierownikiem nowej szkoły został Jan Górski, który sprawował tę funkcję (później jako dyrektor) do 1985 roku.

Jan Górski zapadł w pamięci wielu roczników młodzieży nie tylko jako dyrektor, ale przede wszystkim propagator działalności turystyczno-krajoznawczej i ochrony przyrody ojczystej.

Kolejnymi dyrektorami Szkoły Podstawowej Nr 3 byli:

Maria Kowalczyk w latach 1985 – 1990,

Anna Ryguła w latach 1991 – 1996,

Grzegorz Szarowski w latach 1996 – 2004,

Joanna Pieklak w latach 2004 – 2008,

Elżbieta Ostrowska w latach 2008 – 2013

Małgorzata Szeligiewicz – 2013-2018

Marta Poprawska – Rak – obecnie

W latach 1996-1998 budynek szkoły został rozbudowany o nowe skrzydło. Przybyło 6 nowych sal lekcyjnych oraz szatnie dla uczniów.

W roku 1999 SP 3 przekształcona została w sześcioklasową szkołę podstawową.

W maju 2000 roku szkoła otrzymała nowego patrona Jana Christiana Ruberga oraz sztandar.

Współpraca
Powiat Bieruńsko-LędzińskiBieruńBojszowyChełm ŚląskiImielinTychyWojewództwo ŚląskieUrząd Marszałkowski Województwa ŚląskiegoŚląski Urząd Wojewódzki w KatowicachPowiatowy Urząd Pracy w TychachRevucaRoccagorgaUnicov